Tuleeko kukaan ajatelleeksi, että sairaalassa on töissä muitakin kuin lääkärit, hoitajat ja siivoojat ja työ on tarpeen?
Lapseni on yksi niitä, jotka pitävät huolta siitä, että siellä on koronankin aikana käytössä toimivat laitteet, mitä ilman nykyaikana hoitotyö ei oikein onnistu. Hän kiertelee lähes kaikilla osastoilla ympäri sairaala-alueen. Hänkään ei voi tehdä etätöitä.
Kommentit (7)
Miksi ihmisten pitäisi tietää sun lapsesi töistä? Monikin asia tarvitsee taustalleen usean ihmisen työn toimiakseen, mutta ei kait niitä ole tarvetta alkaa luetella erikseen.
Perinteisesti ulkopuolisten mielestä sairaalassa on töissä vain lääkärit ja hoitajat.
Paljon tsemppiä lapsellesi, minä lähdin oltuani 2 päivässä 5 osastolla töissä, minkä jälkeen sain puhelun mahdollisesta altistuksesta, enkä pystynyt enää muistamaan milloin olin ollut missäkin. Juuri meikäläiset ja lapsesi kaltaiset ovat mielettömässä riskissä ja mieletön riski, tässä työssä kävi osastolla joka ikisen potilaan luona monesti päivässä.
Laitoshuoltaja
Myös keittiöhenkilökunta, ei oo naamareita ainakaan, ei kahviossa eikä keittiöllä (seinäjoki).
Kyllä, ihmiset osaavat ajatella että myös radiologia, teknikkoa, kemistiä, proviisoreita ym tarvitaan.
Proviisori tarvitaan myös, täytyyhän sairaalassa lääkkeitä olla!