Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miksi suomalaiset muuttuvat ekstroverteiksi juuri nyt?
23.03.2020 |
Nykyään kaikkialla suomalaiset jurrukat ovat kuin mitäkin espanjalaisia kälättäjiä. Tänään parin viikon tauon jälkeen kävin kaupassa, jossa normaalisti työhönsä keskittyvä kassaneiti oli ottanut asiakseen jututtaa joka hele***in asiakasta kassalla. Siinä päiviteltiin koronat ja pelättiin miten helposti leviää. Kai se leviää, kun pisaratartuntana, ja ihan puhuessakin pisarat lentävät.
Miksi ei voida olla normaalisuomalaisia näissä poikkeusoloissa? Olla hiljaa tuntemattomien seurassa, pitää etäisyyttä ja sillä tavalla estää virustakin leviämästä.
Kommentit (2)
Tuleeko muille mieleen esimerkkejä omituisesta käytösmuutoksesta?
Ap.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Samaa ihmetellyt! Kun käsketään välttämään ihmisjoukkoja niin mitä tekee suomalainen: änkee muiden hamstraajien kanssa isoon markettiin lapsineen ja vaimoineen. Lähdetään porukalla ulkoilemaan tuntikausiksi vaikka normaalisti istua kökötetään sisällä. On kyllä mielenkiintoinen ilmiö!