Hyllyt kaupassa tyhjinä!
Kävin supermarketissa. Pasta, pesto, leipä, vessapaperi, säilykkeet LOPPU. Ihan tyhjät hyllyt :( Eikä meillä ole juuri minkäänlaista kotivaraa.
Kommentit (32)
Mitä teen? Ensi viikolla koulut kiinni, lapset ei saa ruokaa -ap
Mitään tiedotusta ei ole tullut, että kaupat menisivät kiinni.
Maanantaina tulee lisää ruokaa kauppoihin, kaikki kuljetukset toimivat normaalisti.
Riippuen missä asut, kannattaa myös kokeilla toisesta kaupasta. Omassa lähikaupassani oli ihan normaalisti kaikkea eikä yksikään hylly ollut tyhjänä.
Vierailija kirjoitti:
Mitä teen? Ensi viikolla koulut kiinni, lapset ei saa ruokaa -ap
Käy jossain toisessa kaupassa.
Tampereella Kalevan Prismassa wc-paperi ja jauheliha totaalisen loppu. Muita lihoja vähän jäljellä.
Ei syytä huoleen, tavaraa riittää vielä hyvin kertoivat K-ryhmän ja S-ryhmän edustajat eilen. Hyllyjä täytellään kyllä kun ne tyhjenee.
Vierailija kirjoitti:
Mitä teen? Ensi viikolla koulut kiinni, lapset ei saa ruokaa -ap
Nyt ei voi mitään, kuolette nälkään.
AIVAN VARMASTI TYHJENEE (VÄLIAIKAISESTI) KOKONAAN KUN PORUKKA HAMSTRAA HYLLYT TYHJIKSI.
Onneksi on puolikas hirvi ja poro vielä pakasteessa ja purkkilihoina. Kellarissa pottuja, sipulia ja porkkanaa. Pakasteessa lisäksi mm. marjoja ja sieniä. Kuivakaapit täynnä säilykkeitä ja muuta kuivatavaraa ihan normaalistikin, täältä korvesta kun ei käydä joka päivä kaupassa
Luuletteko, että niissä rekoissa on joku tripla-akseli, jolla sitten pukataan esim. hypermarkettien takatilat niin täyteen, ettei sinne mahdu kukaan?? Eihän ne takakylmätilatkaan nyt voi olla määräänsä isompia. Id****it!
Vierailija kirjoitti:
Mitä teen? Ensi viikolla koulut kiinni, lapset ei saa ruokaa -ap
Ei koulut ole kiinni, jotkut levittävät väärää tietoa.
Asioin aamupäivänä kaupoissa pikkukaupungissa Tampereen seudulla. Väkeä liikkeellä saman verran kuin ennen joulua. Joku vanha ukko sanoi jollekin mummelille, että uutisissa käskettiin hamstrata vessapaperia. (En jaksanut korjata käsitystä.) Ruokakaupassa tiettyjä hyllyjä oli tyhjennetty innolla (esim. säilykkeet). Ihmiset liikkuvat laumoissa, myös minä.
Ajatelkaa, jos oikeasti tulisi pula-aika ja elintarvikkeiden säännöstely.
Vierailija kirjoitti:
Tampereella Kalevan Prismassa wc-paperi ja jauheliha totaalisen loppu. Muita lihoja vähän jäljellä.
jauhelihaa oli vielä klo 11.
tällaisesta ei saanut ainakaan aiemmin täällä keskustella!
aamulla just ilmoitettiin ettei kauppojen toimitukset lopu, ettei tarvi hamstrata.
Paskapuhetta, täällä Seinäjoella ainakin oli kaupat täynnä tavaraa. Osa tosiaan hamstraa vessapaperia mutta se ei kyllä lopu Suomesta 😂
Vierailija kirjoitti:
aamulla just ilmoitettiin ettei kauppojen toimitukset lopu, ettei tarvi hamstrata.
ja coronaviruksen saaminen on kuin voittaisi lotossa. terveisin thl
kun eilisiltana kävin tokmannilla, niin sisäänmenoporttien luona oli isot määrät vessapaperia.
Älkää huoliko, tavaraa kyllä tulee kauppoihin.
Ensi yönä taas lähden täyttämään neljän kaupan kylmiöt ja varastot niin on aamuksi myyjille kuormat purettavana hyllyihin.
T. Elintarvikekuski
Kaikkea sai hyvin meidän Prismasta. Jopa vessapaperia oli montaa eri sorttia ja eri pakkauskokoja.