Käytetäänkö vanhuksilla laitoksissa yleensä housumallisia vaippoja vai vyövaippoja?
Jos kyseessä vanhus joka yhden ihmisen avustamana pääsee itsekin vessassa käymään.
Kommentit (6)
Jos pääsee yksin käymään wc:ssä, niin housuvaippa. Jos tarvitsee aina apua, silloin vyövaippa on käytännöllisempi.
Liian helposti laitetaan vaipat. Elämänlaatu parempi, jos autettaisiin vessaan, (vaikka vaippakin olisi lisänä). Tätä on tutkittukin. Kyllä meinas kerran itku tulla kun olin Vaasan tk:n käytävällä ja vanhus aneli että viekää vessaan. Hoitaja vastasi tylysti, että sulla on se vaippa, päästä siihen. Törkeää!!! Paikalla kaksi hoitajaa, eli olisi voitu avustaakin, mutta ei vaan haluttu.
Vaihdellen. Yleensä jokseenkin itsenäisillä on housuvaipat. Vyövaippa on yleisempi, mutta sitä tosiaan hankalemmilla avustettavilla.
Äitini ,pyysi pitkään päästä WC käynnille.Mutta aina sama vastaus::VAIPPAAN,EI VIEDÄ WC:hen.On ollut jo ainakin vuoden,ettei ola ulkona ,edes käväisemään päässyt.Aivan sängyssä vaan ,ei jalat kanna.Pyörätuolissa istuminenkin on hankalaa,kun on selkävaiva.
Pystyykö vyövaipan kanssa vanhus itse käymään wc:ssä?
Jos pärJää yhden avustamana wc:ssä ja tunnistaa virtsaamisen tarpeensa, pants on hyvä vaihtoehto...