Joko Li ja Sanna ja Katri Maria tajusi että Suomi on menossa konkkaan?
Kommentit (16)
Katrihan se on valtionvarainministeri ja hoitelee rahakirstun.
Katrin sana on laki raha-asioissa, pääministerikin on hiljaa, kun valtionvarainministeriö kunnolla ärähtää.
Se määrä kuka maksaa. Aina.
Suomi selvinnyt paljon rankemmistakin olosuhteista, kuin näistä nykyisistä.
Nytkin selvitään, vaikka tiukille ottaa tuon jokerikortin, eli koronan takia.
Se vaikuttaa Suomen ja maailmaatalouteen yllättävän perusteellisesti.
Ei haittaa vaikka Suomi menisi konkkaan, kyllä Kela maksaa Suomellekin työttömyystukea ja muita avustuksia.
Ei hätää. Ainahan voi ottaa lisää velkaa ja korottaa veroja!
Vierailija kirjoitti:
Katri-Maria, siinäpä muuten olisikin kaunis nimi...
Liian ärräinen makuuni.
No ei niitä veroja voi loputtomasti korottaa, kun pian ei ole edes nykyisten verojen maksajia.
Ikäluokat pienenee eikä työmarkkinoille tule enää ihmisiä kuten aiemmin joten verotkin vähenee.
Ja lopettakaa tuo vinoilu velasta. Ottakaa faktat haltuun niin ymmärrätte mitä se käytännössä tarkoittaa.
Ja arvaa mitä, juuri sillä valtion velalla maksetaan sinunkin asumistukesi, työttömyystukesi ja toimeentulotukesi.
Ei nämä av-mammat ja jonnet käsitä mistä se raha tulee, joilla pizzat ja pastat ja tupakat ja viinat ostelee.
Ne luulee ihan totta, että sitä tulee seinästä, nappia painamalla.
Ei ei, ei tuota porukasta koskaan tule Suomeen veronmaksajia. Nuo meillä on aina keskuudessamme.
Valtioiden velat on jo niin suuria että koko maailman pitäisi olla jo konkassa. Velkaa vaan joudutaan nostamaan eikä niitä ikinä tarvitse tai pysty eded maksamaan takaisin. Jos haluat
velattomuutta muuta Dubaihin
Jos EU:n aikeet leikata maataloustukia realisoituu, niin mielenkiinnolla odotan mistä jo kulutettu raha otetaan takaisin. Hallitusneuvotteluissa saatu perälauta meinaa että valtion maksaa jos ei eu:lta tipu rahaa.
Suomen joutuessa konkkaan voisi kehitysavun lopettaa heti ensimmäisenä. Ei ole rahaa laittaa pohjattomaan Afrikan kaivoo fyrkkaa kun sitä fyffee tarvitaan itte.
Valtion ylimääräiset elätit voisi lähettää takaisin maihinsa, monet maat ovat jo turvallisia. Ei ole rahaa.fi
Mitäpä se tiukempi talouslinja olisi tässä maailmantilanteessa auttanut, nyt mennään Koronan ehdoilla.
Vierailija kirjoitti:
Ei nämä av-mammat ja jonnet käsitä mistä se raha tulee, joilla pizzat ja pastat ja tupakat ja viinat ostelee.
Ne luulee ihan totta, että sitä tulee seinästä, nappia painamalla.
Ei ei, ei tuota porukasta koskaan tule Suomeen veronmaksajia. Nuo meillä on aina keskuudessamme.
Setämies nostamassa omaa haisevaa häntäänsä. Onko kuvottavampaa?
Kun tunteella mennään, siinä ei järki päätä pakota. Vanha Boomer-sananlasku
Ovatko nämä sinun kavereitasi kun puhut heistä etunimillä?
Katri-Maria, siinäpä muuten olisikin kaunis nimi...