Suomen varautumattomuus koronaan
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006430950.html
Eli miellä ei hoitajat käyttävät kirurgin suusuojainta ja Krista Kiurun mukaan emme tarvitse FFP3 suojaimia emmekä edes suojapukuja.
KOKOUKSESSA moni maa esitti huolensa suojatarvikkeiden, kuten kasvosuojien, suojapukujen sekä desinfiointiaineiden riittävyydestä. Esimerkiksi Italia on pyytänyt kasvosuojia, ja 20 EU-maata käynnisti julkisen tarjouskilpailun suojatarvikkeiden hankkimiseksi. Suomi ei ole maiden joukossa.
Meillä vaarannetaan tällä toiminnalla hoitohenkilökunta sekä jokainen kansalainen!!
Miten meidän virus muka eroaisi näiden kaikkien muiden maiden viruksesta niin, että suojauksen pitäisi olla toisenlainen?
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Lakkaa nyt höyryämästä. Suunnitelmien mukaan coronapotilaat hoidetaan ilmaerityksessä, ja suojaimiin kuuluu FFP3-tasoinen maski ja visiiri. Itse olen töissä sairaalassa, johon coronapotilaita ei oteta, koska ilmaeristys ei ole mahdollinen.
Höpöhöpö.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006431161.html
KORONAVIRUSPOTILAIDEN hoivaajille riittää kevyempi suojaus. Suojaustasoa alennettiin tällä viikolla, kun tuli tarkempaa tietoa tarttumistavoista.
Suomessa koronapotilaita hoidetaan niin sanotuin pisaravarotoimin. Hoitohenkilökunnalla on kirurginen maski, pitkähihainen kertakäyttöinen suojatakki, yhdet käsineet, silmäsuoja tai visiiri ja joskus päähine.
Myös testejä ottavat hoitajat pukeutuvat samoin.
No, onhan se avaruuspuku ollut liioittelua.
Käsienpesulla ja maskeilla oikein käytettynä saavutetaan riittävä suoja. Varsinkin terveille ei flunssaa kummempaa seurausta.
Näin Kiinassa
https://www.cnbc.com/2020/02/14/who-and-china-investigate-1716-health-w…
Tän jälkeen varmaan olivat niissä avaruuspuvuissa.
Tärkeä juttu on miten riisut ja mihin laitat käytetyn suoja-asun.
Lakkaa nyt höyryämästä. Suunnitelmien mukaan coronapotilaat hoidetaan ilmaerityksessä, ja suojaimiin kuuluu FFP3-tasoinen maski ja visiiri. Itse olen töissä sairaalassa, johon coronapotilaita ei oteta, koska ilmaeristys ei ole mahdollinen.