Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pekka Haavisto epäonnistui ulkoministerinä. Ei uskalla sanoa Venäjälle vastaan.

Vierailija
03.03.2020 |

Sale sentään uskaltaa ottaa hankalatkin aiheet kohteliaasti esille. Haavisto on kuin pelokas pikku poika.

"Syyriasta Turkin ja Kreikan kautta muualle Eurooppaan - ja mahdollisesti Suomeenkin - odoteltava turvapaikanhakijaryntäys muuttui sekin Lavrovin puheissa lopulta USA:n syyksi, vaikka syyrialaiset lähtevät pakoon nimenomaan Venäjän ja Syyrian armeijan hyökkäyksiä ja pommituksia - myös sairaaloihin.

Ja vieressä Suomen - vielä viime vuonna EU:n puheenjohtajamaan - ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr) seisoi hiljaisena ja varovaisena kuin likilegendaarinen hiiri Mähösen perheen ruokakaapissa peläten kiinnijäämistä ja vikisi varovaisesti, että Suomi ja EU ”vetoavat kaikkiin osapuoliin...”

Ja kun kaikille osapuolille on selvää, että vetoomukset eivät vaikuta Venäjään millään tavalla. Päinvastoin. Venäjällä ei tunnetusti arvosteta heikkoutta eikä varovaisuutta, eikä Venäjä sekä sen ulkoministeri Lavrov epäröi näyttää sitä.

Vajaan tunnin kestäneen tiedotustilaisuuden loppu kertoikin kaiken Lavrovin ja Venäjän itseriittoisesta nykylinjasta: kun ulkoministerit olivat kätelleet, Lavrov kääntyi leveästi hymyillen katsomaan Säätytalolla olleita venäläistoimittajia, että enkös pojat ja tytöt taas kerran hoitanut homman hyvin - ei näistä EU:n nössöistä ole meille mitään vastusta.

Ja samaan aikaan Haavisto vaikutti enemmän vessaa etsivältä Pielaveden yläasteen matematiikanopettajalta kuin jämäkältä EU-maan ulkoministeriltä."

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b360aff4-b713-4dc3-b246-71076265c…

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla