Mitä Postille on tapahtunut? Kaikki tammikuun puolen välin jälkeen tulleet paketit jumissa Suomessa?
Kohta on kuukausi mennyt ja mitään ei tapahdu. Ja kyse on useasta paketista joka makaa seurannan mukaan Suomessa,
Kommentit (22)
Koskeeko tämä (vain) Kiina-paketteja vai (myös) muita lähetyksiä?
Mulla ainoastaan Kiina-nyssäkät on jääneet tulematta, nyt jo 10 pakettia kadonnut tai tosiaan makaa jossain... Sen sijaan lähetykset muualta (Suomesta, Euroopan maista ja Yhdysvalloista) on tulleet yllättävänkin nopeasti perille. Esim. Ranskasta tilaamani korutarvikkeet olivat perillä viidessä päivässä (vaikka ilmoitettu toimitusaika oli 10-20 päivää). Myös Saksasta tulleet oli alle viikossa mulla.
Mutta ainakin Aliexpress jumittaa nyt myös siellä päässä, kun on tämä "extended Spring Festival". Tilauksissa oli jo alunperin pidempi postitusaika kuin normaalisti, ja nyt sitä on pidennetty jo kahteen otteeseen. Kaikissa, myös jo tammikuun lopulla tehdyissä tilauksissa lukee tällä hetkellä "will be shipped within: 17 days 4 hours 50 minutes". Pitkäpiimäistä on...
En oo ennen lakkoa ja sen jälkeen tilannut mitään. Juuri, koska kuulin jo vuosia sitten, että paketit tulee jäätämään.
Katsellaan sitten kesällä uudestaan, jos on ruuhkat saatu purettua tai syksymmällä ;)
Zinc
Kiinasta nyt turha tilata mitään. Ei ole lentotoimintaa, että paketit tulisi ohessa:(
Vierailija kirjoitti:
No olisiko se LAKKO?
Mikä lakko? Postin lakko oli ohi jo tuohon aikaan.
Kiinanpaketeissa on koronavirusuhka ja ne on kuukauden karanteenissa vähintään
Joo ei kannata tilata jatkuvasti huumehia. Tullissa oppivat tunnistamaan ja ratsaavat kaikki tilaukset.
Jotkut Kiinasta tulevat paketit rekisteröityvät Postin sivustolle, vaikka paketit ovat vielä Kiinassa. Paketit tulevat entiseen tahtiin Suomeen tästä merkinnästä huolimatta, eli ei kannata turhaan hätäillä.
Olin näkevinäni jonkun uutisen muutama viikko takaperin, että Posti lopettaa noiden pakettien tullausten tekemisen. En jaksa googlata, koittakaa ettiä itse..
Ebayn paketti. En edes tiedä mistä tulee, mutta Suomeen yksi paketti on saapunut jo 3 viikkoa sitten. Sen jälkeen jämähtänyt. Eikös nyt pitänyt tulla se käsittelymaksu? Liittyisikö siihen? Posti saisi kyllä avata mitä sille kuuluu. Maksan kyllä kaiken mitä pitää kunhan rahti vain toimisi luotettavasti.
Postiinkaan ei saa nykyään enää yhteyttä kuin maksullisen nuomeron kautta.
Vierailija kirjoitti:
Kiinanpaketeissa on koronavirusuhka ja ne on kuukauden karanteenissa vähintään
Eikä ole. Ei ainakaan Postin mukaan.
Minullakin on jäänyt jo ainakin kaksi paketteja tulematta. Eikä ollut mitään verkkokauppa roinaa vaan ihan korvaamatonta tavaraa.
No ompa kauhean kiva. Toivottavasti ei koske kotimaan paketteja. Koiran tuhkat ovat tulossa postin kautta tuhkaamosta.
Lokakuussa tilatut on edelleen tulematta. Seurannassa näkyi että olisivat Helsingissä olleet jo joulukuusta.
Meille tulee firman paketit, ei yksityiset. Osassa on jopa sama lähettäjä, suomalainen, joten kyse lienee jostain postin periaatteesta.
Ebay paketin kanssa on se mahdollisuus jos tulee esim amerikoista, että sinun olisi itse pitänyt tajuta tullata se ja siksi se ei liiku (näin tapahtui itselle, onneksi asun niin lähellä tullia että sain itse haettua sen juuri ennen kuin lähti takaisin). Jos kyseessä on kiinapaketti niin niitä on kyllä joka päivä lajiteltu, mutta voi olla että tämän vuoden puolella lähetetyt on joko karanteenissa tai vielä kiinassa. Vantaalla ainakin kaikki paketit lajitellaan eikä siellä mitään ruuhkaa ole. muiden lajittelukeskusten tilannetta en osaa sanoa.
Tilasin tammikuun alussa Kiinasta paketin, joka saapui pari viikkoa sitten. Ihmettelin, kun tuli suoraan kotiin. Ei tarvinnut maksaa veroja. Liittyisiköhän tuohon karanteeniin.
Ootko tarkistanut sähköpostin roskapostinkin? Mulla tulee aina sähköpostiin tullausilmoitus.
Vierailija kirjoitti:
Olin näkevinäni jonkun uutisen muutama viikko takaperin, että Posti lopettaa noiden pakettien tullausten tekemisen. En jaksa googlata, koittakaa ettiä itse..
Mitä tämä sitten tarkottaisi käytännössä? En ymmärrä ollenkaan...
Todella outo ettei mikään liiku. Mistä tämä voi johtua?