Kirkkonummelainen isä näki luokan WhatsApp-ryhmässä videon: "Lastani lyötiin ja potkittiin"
https://yle.fi/uutiset/3-11184408
Nyt kannattaa ruveta kasvattamaan niitä lapsia kunnolla tai ei hyvä seuraa.
"– Luokkatoveri oli uhannut tappaa tyttäreni. Lisäksi eräs oppilas oli luvannut 10 euroa sille, joka uskaltaa lyödä häntä kasvoihin niin, että veri virtaa, kertoo äiti.
Myös muiden Svenska Ylen haastattelemien vanhempien mukaan heidän lapsiaan on kiusattu ja uhkailtu useita kertoja.
Viisi kuudesta vanhemmasta kertoo, että heidän lapsensa ovat saaneet tappouhkauksia sekä suullisesti että WhatsApp-mobiilisovelluksen välityksellä.
Yhden vanhemman mukaan hänen lastaan oli uhattu, että koko perhe kuolee, jos hän kertoo vanhemmilleen, mitä koulussa tapahtuu."
Huhhuh mitä settiä.
Kommentit (6)
Pitäiskö kouluihin kouluttaa valvojia, joilla on lupa puuttua henkisesti ja fyysisesti kiusaamiseen, ja jotka koko ajan seuraavat mitä lapset ja nuoret tekee ja keskittyy rivien välistä lukemiseen ja ilkeilyn havaitsemiseen? Olisi yleishyödyllistä työtä. Tuntuu että mielenterveysasiat on tässä maassa päin helvettiä. Miksi?
Kamalaa on se että varmasti opettajat aikuiset ovat jo nähneet oppilaan kiusaamisen mutta eivät ole puuttuneet siihen. Ja oppilaiden puolelta taas kaikki menevät kiusaajien puolelle että ei vain tule kiusatuksi.
Joo meidänkin lapsen koulussa oli ihan olminsävyiset kiusaajat.
Ja mitä kovempi=raaempi kuri kotona, sitä pahempi koulukiusaaja. Kaukana vapaasta kasvatuksesta nämä suomiveijarit
Vapaan kasvatuksen ja somen tuotoksia. Kirkkonummi taitaa olla semmonen Iisalmi 2.0.