Pyydetäänkö työhaastatteluun vaikka palkkatoive olisi liian korkea?
Vai huomautetaanko siitä etukäteen tms.? Mietin vain kun mielestäni laitoin aika korkean palkkatoiveen hakemukseen.
Kommentit (18)
Palkkatoive ei ole este jos muuten täytät vaatimukset. Palkkaneuvottelut sitten erikseen.
Vierailija kirjoitti:
Eiköhän se selviä aikanaan pyytävätkö, tuskinpa.
Siis pyydettiin jo. Siksi tässä ihmettelenkin.
Jos et nyt tj:n palkkaa pyytänyt assarihommista
Riippuu toki työstä ja kuinka paljon liikaa pyydettiin, mutta kysymykseen vastaus: Ei.
Jos palkkapyyntö on liian korkea, saattaa se olla yksin syytä muuten pätevän oloinen henkilön pois tiputtamiseen. Turha sitä on sellaista haastatellakaan, johon ei budjetti riitä.
Ei se, että kutsutaan haastatteluun tarkoita, että saat toivomasi palkan jos sinut valitaan.
Kyllä pyydetään.
Jos papereiden / haun mukaan vaikutat mahdolliselta ehdokkaalta ko. työhön, tottakai työnantaja kutsuu sinut haastatteluun.
Jos on korkea palkkavaatimus, se edellyttää että pyytäjä on rautainen työntekijä, osaa hommansa ja kehittyy edelleen alalla edelleen.
Työnantaja haluaa katsoa, kellä on pokkaa pyytää korkeaa palkkaa. Eikähän työnantaja vielä tiedä sitä, kuinka paljon sinulle on aikaisemmin maksettu samantyyppisestä työstä.
Joten olet mukana kilpailussa tuosta työpaikasta.
Hyville työntekijöille ei makseta Tess:n mukaan.
Heille maksetaan hyvää palkkaa erinomaisesta työstä. Ja sen aina paljon korkeampi kuin Tess:n palkat.
Voidaan pyytää tai sitten ei. Ja se voi vaikuttaa tai sitten ei.
Sinulle voidaan kertoa, että pyyntösi on liian korkea ja miten perustelet sen. Tai sinulle voidaan sanoa ettei toiveitakaan vaan palkkataso on tämä x.
Mikä on todella typerää. Jos tehtävään on maksimi, se pitäisi kertoa jo ilmoituksessa.
Vierailija kirjoitti:
Hyville työntekijöille ei makseta Tess:n mukaan.
Heille maksetaan hyvää palkkaa erinomaisesta työstä. Ja sen aina paljon korkeampi kuin Tess:n palkat.
Se on TES eikä Tess.
Kyllä jos ne sinut haluaa niin kertoo mitä meinaa maksaa.
Jos toive on kuitenkin realistinen, eikä jokin ihan huumoripyyntö, varmasti pyydetään. Liian matalakin palkkatoive voi nimittäin tiputtaa sinut kiinnostavien listalta; hyvä työntekijä nimittäin tuntee arvonsa.
Jos olet ylihinnoitellut itsesi muutamalla satasella, voidaan haastatella ja neuvotella. Esim. eräs tuttu oli laittanut palkkatoiveeksi 4000 euroa, jonka tiesi kovaksi palkaksi. Neuvotteluissa päädyttiin 3600 euron palkkaan, johon tuttuni oli ihan kohtalaisen tyytyväinen. Jos on laittanut tonnin liikaaniin tuskin haastatellaan. Tai jos on ylihinnoitellut itsensä satasilla tehtävään, johon on reilusti muitakin päteviä hakijoita valmiina työhön pienemmällä palkalla. Kovan luokan harvinaisen asiantuntijan kohdalla joustetaan enemmän.
Minä joskus soitin työnhakijalle ja kerroin, että hän on tervetullut haastatteluun, mutta palkkapyyntö on liikaa. Eli kerroin, mitä hommasta maksetaan ja harkinta jäi vastapuolelle. Joku tuli, toinen ei.
Vierailija kirjoitti:
Hyville työntekijöille ei makseta Tess:n mukaan.
Heille maksetaan hyvää palkkaa erinomaisesta työstä. Ja sen aina paljon korkeampi kuin Tess:n palkat.
Se on TES eli TyöEhtoSopimus, urpo!!
Korosta, että halvalla ei saa hyvää. Yleensä ei kutsuta edes haastatteluun, jos palkka on liian korkea, vaan siinä tehdään jo karsintaa.
Eiköhän se selviä aikanaan pyytävätkö, tuskinpa.