Miten pelastautuisit tulipalosta pienten lasten kanssa?
Oletetaan että heräät yöllä yläkerran makuuhuoneessa ja alakerrassa on syttynyt tulipalo. Sinulla on 3-vuotias ja 1-vuotias lapsi. Miten pääset molempien kanssa palotikkaita alas?
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Yrittäisin huutaa miestäni apuun, mutta sitten katsoisin ikkunasta ulos ja näkisin että hän olisi jo pelastanut itsensä ja ihmettelisi pihalla tumput suorina että milloinhan minä pääsisin ulos lasten kanssa.
Ja seuraavana päivänä Iltalehden lööpissä lukisi: "Perheenisän shokkiyllätys: vaimo ja lapset paloivat elävältä"
Kersat salikassiin ja menoksi :) Paremman puutteessa lakanasta pussi.
Meillä on yläkerrassa suuri parveke, sinne menisin ja soittaisin hätänumeroon. Kaikki liinavaatteet on myös yläkerrassa, pystyisin varmasti tekemään pussilakanasta ja aluslakanoista systeemin, jolla laskisin lapset maahan ja käskisin juosta naapuriin tai pihasaunaamme. Palotikkaat lähtee parvekkeen reunalta, itse pääsisin niitä pitkin alas. Yläkerrassa on myös jauhesammutin. Jos parvekkeelle ei pääsisi, makuuhuoneen kattoikkunasta pääsee huoltotikkaille katolle ja sieltä alas.
Tuo sallikassi kuulostaa hyvältä, kunhan se olisi tosi iso. Pitäisiköhän hankkia joku lätkämaalivahdin varustekassi ja paksua narua, jotta siitä voisi sitten hätätilanteessa virittää lapsille hissin.
Isompi reppuselkään ja pienempi syliin.
Me asutaan kerrostalon tokassa kerroksessa ja joskus mietin, että parvekkeelta nelivuotiaan saisi laskerrua aika lähelle maata vaikka viltista tehdyllä köydellä roikuttamalla, vauvan kanssa pitäisi ehkä hypätä, ellei alla olisi ketään ottamassa vastaan. Parveke on suht matala, joten pienillä vaurioilla saattaisi selvitä. Tietty kannattaisi odotella palokuntaa tikkaineen mahdollisimman pitkään.
Naperot täkkipussiin ja säkkinä olalle roikkumaan.
t. Mies
Tandemsidonta kantoliinalla ja sen kun kiipeäisi tikkaat alas lapset kannossa. Tai sitten pienempi kantoliinaan/reppuun ja isompi kiipeämään itse tikkaat. Meillä ainakin on osattu kiivetä tikkaat (esim kerrosänky, kiipeilyteline) kolme vuotiaana. Varmaan varmuudeksi isommalle joku turvanaru viritys lakanoista tms ympärille jos sattuisi paniikissa lipsahtamaan.
Kolmevuotias varmaan saattaisi päästä itsekin laskeutumaan, ellei olisi paniikissa. Ainakin puihin ja leikkipuistoissa tuollainen saattaa kiivetä jo aika näppärästi. Ehkä jos laskeutuisi yhtä aikaa sen kanssa, yksivuotias oman kehon ja tikkaiden välissä, sitäkin voi seisottaa aina puolalla sen aikaa, kun auttaa isompaa alas päin. Tämä siis, jos mitään apukeinoja ei olisi.
Meillä ei ole tuonikäisiä lapsia. Laittaisin vauvan kantoreppuun ja taluttaisin koululaista.
Joskus on vain hyväksyttävä tosiasiat ja joko pelastettava itsensä tai sitten kuolla liekkeihin :(
Yrittäisin huutaa miestäni apuun, mutta sitten katsoisin ikkunasta ulos ja näkisin että hän olisi jo pelastanut itsensä ja ihmettelisi pihalla tumput suorina että milloinhan minä pääsisin ulos lasten kanssa.