Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi kukaan haluaa koiran, jossa sutta käytetty jalostuksessa?

Vierailija
03.01.2020 |

Törmäsin taannoin ihan kivaan naiseen leikkipuistossa. Heillä kerrostalo asunto, pieni sellainen 4 lasta ja koirasusi. En muista nyt susi prosenttia, ei kovin korkea, mutta kuitenkin.

Äiti kertoi, että koira on vetäytyvä ja ei pidä vieraista.
Miksi kukaan ottaa lapsiperheeseen kerrostalon ahtauteen tämmöisen koiran? Itselläni ollut aina koiria ja en vaan tajua? Voisiko joku valaista minua?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
03.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nokun se on niin Cool!!1 sit voi sanoa et on kouluttanut (melkein aidon) suden! Vautsi!

Vierailija
2/8 |
03.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Nokun se on niin Cool!!1 sit voi sanoa et on kouluttanut (melkein aidon) suden! Vautsi!

No ilmeisesti, kun en keksi itse yhtään järjellistä syytä. Eihän sutta edes pysty kouluttamaan, villieläimet on sellaisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
03.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki koirat on jalostettu sudesta.

Vierailija
4/8 |
03.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kaikki koirat on jalostettu sudesta.

No niin on smart ass, mutta ymmärsit nyt varmaan, että puhuin koirasusista. Pikkasen eri asia kuin kiinanpalatsikoira, mikä on jalostettu sudesta.

Vierailija
5/8 |
03.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeisesti tuo koirasusi oli matalaprosenttinen eli käytännössä aivan tavallinen sekarotuinen koira, jossa toki on jossain määrin susimaisia piirteitä. Sopii lapsiperheeseen ja kerrostaloonkin, kunhan saa riittävästi tekemistä ja liikuntaa sekä on osaavissa käsissä. Ne kiintyvät omaan perheeseensä, mutta eivät niinkään ole kiinnostuneita vieraista. Suomen lain mukaan koirasusia ei nykyisin saa enää tuoda maahan, kasvattaa tai olemassa olevia myydä eteenpäin. Tuo mistä puhuit ei kuitenkaan ole enää lain määrityksen mukainen koirasusi. Miksi kukaan yleensä ottaa minkään rotuisen koiran? Harrastuskaveriksi, lenkkiseuraksi, perheenjäseneksi. Koirasusia käytetään mm. tuomaan voimaa koiravaljakkoihin, esittämään susia mainoksissa ja elokuvissa, niiden kanssa harrastetaan agilityä ym. ja ovat ihan kotikoirinakin. Kaikki eivät halua pitkälle tai jopa pilalle jalostettua rotua, vaan kokevat elämäänsä sopivan toisenlaisen karvaisen ystävän. 

Vierailija
6/8 |
04.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi kukaa haluaa jotain jalostettuja paskaeläimiä, aito susi sen olla pitää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
04.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rotukoirat ovat sisäsiittoisuuden takia sairaita. En sano, että susiristeytyksiä pitäisi olla etenkään kerrostalossa, mutta "takaisinristeytyksiä" ja rotuunottoja tehdään siksi, että parannetaan rotukoirien terveyttä. Sama ajatus on heillä, jotka haluavat sutta takaisin koiriin.

Vierailija
8/8 |
04.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä tarvitse mennä montakaan vuosikymmentä taaksepäin, kun löytyy - nykyään ihan virallisia rotuja - joihin on tuolloin risteytetty sutta. Muistelen myös lukeneeni jostain artikkelin, että 1900-luvun alkupuolella saksanpaimenkoiraa ja susia on takaisinristeytetty tarkoituksella parantaa rodun ominaisuuksia. Näitä risteymiä vietiin/tehtiin Yhdysvalloissa. Omiin silmiini monet suomalaiset näyttelylinjaiset saksanpaimenkoirat ovat pilalle jalostettuja, mutta tämä on vain minun mielipiteeni. Susiristeymillä pyritään saamaan kestävyyttä, terveyttä ja vahvuutta koiriin. Toki tällaiset puolisudet eivät ole sohvalla viihtyviä kotikoiria, mutta vuosien jalostustyöllä saadaan haluttuja ominaisuuksia vahvistumaan ja toisaalta totuttu koiran tottelevaisuus ja miellyttämisen halu esiin ja silloinhan kyseessä on jo ihan tavallinen koira.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä yhdeksän