Miksi ajokoira jätetään uudenvuodenaattona yksin ulisemaan tarhaan?
Ja muu perhe ja pienet koirat lähtee mukaan? Tunteet sillä ajokoirallakin on. Miksi jotkut ihmiset eriarvoistavat lemmikkejään tällä tavalla? Vai onko se ajokoira vähemmän rakas ja vain pelkästään esine? Minusta tuo on jollakin tavalla sadistista ja sairasta touhua.
Kommentit (7)
Jotkut juntit luulee, että metsästyskoira menee pilalle ihmisporukassa. Lähinnä se ulina ottaa aivoon.
Koska maalaiset on tyhmiä eläinrääkkääjiä, joiden käsitykset eläintenpidosta on jämähtäneet jonnekin 1800-luvulle.
Vierailija kirjoitti:
Koska maalaiset on tyhmiä eläinrääkkääjiä, joiden käsitykset eläintenpidosta on jämähtäneet jonnekin 1800-luvulle.
Niinhän noi näyttää olevan, vaikka itsekin maalta olen. Mutta jos alkaa yöllä ulisemaan, niin sitten kyllä soitan poliisit. Sanominen ei auta, sen kyllä tiedän jo 30 vuoden kokemuksella.
Vierailija kirjoitti:
Onko tää se taostelukoira?
Mikä taistelukoira? Se on ajokoira, jolla ei tehdä mitään muuta, paitsi haetutetaan kaksi lintua syksyisin kun ne on ensin ammuttu haulikolla paskaksi. Thats it.
Vierailija kirjoitti:
Onko tää se taostelukoira?
Ei ole taostelukoira. Mene takaisin sängyn alle ryyppäämään.
Jos sillä on ruokaa, lämmin koppi ja vettä niin et voi puuttua. Mut en kyllä ymmärrä minäkään.