Asiakkuuspäällikön palkka?
Pitäisi olla palkkatoive, kokemusta minulla on asiakaspalvelusta runsaasti muttei kuitenkaan päällikön hommista. Haluaisin esittää maltillisen toiveen kun työn haluaisin kovasti.
Kommentit (7)
Kuinka paljon myynti on vuodessa vastuullasi oleville asiakkaille? Onko b2c vai b2b? Minkä kokoinen yritys? Toiminta vain paikallista vai koko maa, vientiäkin?
Pelkkä titteli ei vielä kerro riittävästi, että osaisi heittää arviota palkasta.
Asiakkuuspäällikkö ei ole mikään esimies, vaan yleensä myyntitykki.
Neljän tonnin palkkatoiveella ei ainakaan ammu yli. Käytännössä varmaan palkka on peruspalkka + liikkuva osa myynnin mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Asiakkuuspäällikkö ei ole mikään esimies, vaan yleensä myyntitykki.
Neljän tonnin palkkatoiveella ei ainakaan ammu yli. Käytännössä varmaan palkka on peruspalkka + liikkuva osa myynnin mukaan.
Joskus voi olla myyntitiimikin vedettävänä. Esimiesasema nostaa tietty palkkaa. Mutta joo, todennäköisimmin ihan vain myyntityötä esim amk-taustalla. Jos iso vientifirma, tausta voi olla yo-tasoinenkin ja palkkakin korkeampi.
Todennköisimmin sopiva palkkatoive alkaa kolmosella. Riippuu sitten firmasta, toimialasta, vastuun määrästä jne. miten paljon tarkemmin.
Vähän kiinni siitä, onko ne asiakkaat suuryrityksiä vai suppea henkilöasiakasjoukko.