Ateisti naapuri ei anna lapsensa leikkiä meidän lapsen kanssa.
Pelkää hitokseen, että ”rokotamme” hänen lapsensa Jeesus -oppiin.
Olemme ihan tavallinen perhe, kuulumme kyllä kirkkoon, mutta emme nyt mitään hihhuleita ole.
Jokainen saa olla mitä on, mutta tuontyyppinen fobia on mielestäni jo sairautta. En tiedä, mistä on edes keksinyt, että olisimme jotain käännyttäjiä tai sitten pelkää kaikkia kirkkoonkuuluvia. Pelottavia tuollaiset äärifanaatikot.
Kommentit (25)
Oletko varma että se syy on tuo? Minäkään en halua että naapurin lapsi tulee meille leikkimään, sillä leikkiminen on aina sita, että lapsi rupeaa kiusaamaan yhtä lapsistamme ja eristämään leikkien ulkopuolelle.
Mahtaa olla raskasta tuollainen. Lapsi kuulee kyllä kristinuskosta muualtakin ja onhan se yleistietoa..
Uskonnosta viis, en anna leikkiä naapurin lasten kanssa kun ei mitään käytöstapoja ja naapuri toisi kysymättä meille koko päiväksi ja lähtisi menoihinsa.
Olen ateisti ja kerroin tästä uskoville naapureille. Muutama päivä meni ja postilaatikossani oli lappu jossa luki esim. että paikkani on helvetissä ja muuta..
Vierailija kirjoitti:
Oletko varma että se syy on tuo? Minäkään en halua että naapurin lapsi tulee meille leikkimään, sillä leikkiminen on aina sita, että lapsi rupeaa kiusaamaan yhtä lapsistamme ja eristämään leikkien ulkopuolelle.
Lapset leikkivät nätisti ja tykkäävät toisistaan. Ei ongelmaa siinä. Naapuri sanoi vaan ykskaks, ettei halua lapsensa leikkivän meillä, kun emme ole ”samanlaisia” kuin he?! Kun kysyin, mitä tarkoittaa, niin sanoi vähän kierrellen että ateisteja.
Itse olin kuin puulla päähän lyöty ja niin on miehenikin. Meillä on leikitty ihan normaalisti ilman mitään kristillistä sanomaa.
No olipas erikoista. Kaikki ateistit eivät kuitenkaan ole samanlaisia, kuten ei kaikki uskovatkaan. Itse lukisin perheeni varmaankin enemmän ateisteihin kuuluvaksi ja kyllä meidän lapsen kanssa saa leikkiä uskonnosta riippumatta. Erilaisuus on rikkaus!
Onko kodissanne paljon ristejä ja Jeesus-esineitä näkösällä? Sanotteko ruokarukouksen? Puhuuko lapsenne vieraan lapsen kanssa siitä ja tästä uskontoon liittyvästä asiasta? Olisitteko ihan OK jos oma lapsenne leikkisi buddhalaisen (tai minkä tahansa muun kuin jonkin kristityn koulukunnan) lapsen kanssa ja kiinnostuisi siitä enemmän kuin omasta vakaumuksestanne?
Meillä taas uskovaisen perheen lapsi oli leikkien lomassa pelotellut omiani hel* tillä ja muulla mukavalla.
Vierailija kirjoitti:
Onko kodissanne paljon ristejä ja Jeesus-esineitä näkösällä? Sanotteko ruokarukouksen? Puhuuko lapsenne vieraan lapsen kanssa siitä ja tästä uskontoon liittyvästä asiasta? Olisitteko ihan OK jos oma lapsenne leikkisi buddhalaisen (tai minkä tahansa muun kuin jonkin kristityn koulukunnan) lapsen kanssa ja kiinnostuisi siitä enemmän kuin omasta vakaumuksestanne?
Ei ole ristejä, eikä Jeesuksia. Ei lueta ruokarukouksia, eikä muutenkaan veisata. Eikä missään tapauksessa puhuta vieraalle lapselle uskonnollisista asioista, kun emme niistä muutenkaan puhu. Lapseni saa leikkiä kenen kanssa haluaa, kunhan perhe on normaalit käytöskoodit omaava, eikä mikään ääripää.
Ap
Joskus lapsena olin perhepäivähoidossa ja siellä yksi lapsi uhkaili meitä muita h*elvetin tulella yms. Hoitaja teki selväksi lapselle ja lapsen vanhemmille että se ei käy. Koko hoitosuhde päättyi hyvin lyhyeen.
Vierailija kirjoitti:
Eikä missään tapauksessa puhuta vieraalle lapselle uskonnollisista asioista, kun emme niistä muutenkaan puhu. Lapseni saa leikkiä kenen kanssa haluaa, kunhan perhe on normaalit käytöskoodit omaava, eikä mikään ääripää.
Ap
En kysynytkään että puhutko sinä, vaan että puhuuko lapsesi. Ja vahditko häntä 24/7 niin että tiedät mitä hän puhuu toisten lasten kanssa?
Tässä tilanteessa tosin ei välttämättä ole kyse sinun perheestäsi ollenkaan, vaan esim. ateisti-vanhempien OMIEN vanhempien mahdollisesti hyvinkin tiukasta fundamentalismista, joka on tehnyt heidät melkein allergisiksi uskonnolle. Älä ota itseesi, mutta jos olet vielä puheväleissä perheen kanssa, voisit tietysti kertoa että kuulutte vaan kirkkoon, mutta ette ole mitään hihhuleita. Kutsu heidät käymään luonanne niin näkevät ettette ole intohimoisia jeesustelijoita. Voisit ehkä varovasti myös kysyä miksi elämänkatsomuksien ero tarkoittaa etteivät lapset voi leikkiä keskenään. Mutta ole yhtä varovainen kysymyksessäsi kuin jos juutalaisperheeltä kysyisit samaa - kristinusko voi olla aika iso kipukohta monestakin syystä.
Itse inhoan kristillistä kirkkoa vaikka siihen kuulunkin (saan sitten paremman hautapaikan aikanaan), mutta asiaa tuputtamattomia uskovia vastaan en ole. Yliuskovainen isoäiti ja uskonnonopetuksen pakkopulla (80-90 luvuilla) tekivät kyllä nuorempana uskonnosta sellaisen punaisen vaatteen että jollakin asteella ymmärrän myös tuota ateistiäitiä. Hänellä saattanut olla vielä rankempaa.
Vierailija kirjoitti:
Tuollaisiahan ne useat ateistit ovat. Jihadisteja omalla tavallaan..
Aivan turhaan te alapeukutatte tätä,tottahan se on..jos vähän ajattelette. Jos osaatte. Täälläkin palstalla on vähän väliä mielipuoli ateisteja levittämässä vihaansa kaikkien uskovaisten(paitsi muslimien)päälle ja toivoen heille pahaa. Miten syvällä perseessä pitää oman pään olla jos ei sitä näe,ihan yleinen asenne keskustelupalstoilla nykyään,vain ateistien sanoma on hyväksyttyä muita saa ivata ja halveksia niin paljon kuin haluaa oikein joukkolynkkauksella.
Kaikkein ennakkoluuloisimmat ja estyneimmät mitä olen tavannut ovat ateisteja varsinkin jos joku edes mainitsee sanan "uskonto tai rukous" on se helkkarin vaikeaa heillä tämä elämä. Mulle on aivan sama mihin muut uskovat tai ovat uskomatta mutta en mä sentään ala suu vaahdossa housuja repimään vaikka joku kertoisikin omasta uskonnostaan.
Onpa tuota toisaalta joskus kuultu hullusta uskovaisestakin. Jos nyt siis meinasit ihan sattumanvaraisena havaintona tuon, etkä hienovaraisena stereotypiana.
Olipa ny luulevaisella kekseliäisyyttä Porvoossa kun keksi tällaisen ateistivihapuhealoituksen.
Kaikkeen te urpot uskikset lähdettiin mukaan. Hyvä että teillä on se jumala kun älyä ei ole suotu. Eikä suvaitsevaisuutta.
Nyt keksitty erilainen trollaus. AP kuvailee suomalaista tapakristittyä ja muka kiihkoateisinaapuri olisi peloissaan. Hyvin keksitty, joskaan ei uskottava.
Vierailija kirjoitti:
Olen ateisti ja kerroin tästä uskoville naapureille. Muutama päivä meni ja postilaatikossani oli lappu jossa luki esim. että paikkani on helvetissä ja muuta..
Miksi kerrot tollaista? En minä kerro kenellekään, että kuulun kirkkoon ellei kysytä ja miksi kysyttäisiin...
Aika outoa kulkea kertomassa naapureille ateismista suoraan sanoen.
Olen ateisti, mutta lapseni saavat kyllä leikkiä uskovaisten kanssa. Kyllähän meilläkin satuja luetaan, onneksi tietenkin meillä on sen verran järkeä, että ymmärretään niiden olevan vain satuja. Heikompilahjaisten lapsia ei silti ruveta syrjimään.
Tuollaisiahan ne useat ateistit ovat. Jihadisteja omalla tavallaan..