Kissan kanssa ulkomaille, rabiesrokotus & 21 pv odotusaika
Onko kukaan matkustanut kissan kanssa Euroopan sisällä? Minun pitäisi ottaa kissani mukaan mutta rabiesrokote ei ehdi ajoissa tuota 21 päivän odotusaikaa varten. Miten tiukasti rajaviranomaiset kontrolloivat noita, ja mitä seuraa jos kissan rokote oli muutaman päivän liian myöhään? Jääkö kissa silloin karanteeniin?
Olen valmis jopa matkustamaan junalla jos silloin on lepsumpi kontrolli, lentokentillä ollaan varmaan tiukimpia. Saksan läpi olisi tarkoitus matkustaa.
Kommentit (2)
Harvoin kontrolloidaan. Ite reissannu edestakaisin vaikka millä eläinkokoonpanoilla ja vaan kerran kontrolloitu. Mutta jos kontrolloidaan niin riippuen maan omasta lainsäädännöstä kiinni jatko. Todennäkösimmin karanteeni, tai lähtömaahan palautus, mutta ei siinä todellakaan lepsuilla. Silloin kun multa kontrolloitiin niin vaikka paperit oli kunnossa niin missattiin lento silti koska ensimmäinen tyyppi ei ite osannut papereita oikein tulkita. Siinä vaiheessa kun päästiin yhteisymmärrykseen siitä että kaikki oli ok, lento oli jo kiitoradalla ovet kiinni ja valmiina lähtöön, joten ennemminkin ollaan liiankin tarkkoja kuin turhan lepsuja. Ellei kyseessä maa jossa pystyy tarvittaessa lahjomaan itsensä läpi.
Kenelläkään kokemuksia?