Millainen mies sanoo naisystävälleen "kyllä me kavereiden kanssa arvostellaan muiden naisten takapuolia"
Niin. Olen nyt hetken tapaillut itseäni vuotta vanhempaa miestä, ikä 25 vuotta. Mies on aika avoin kommentoimaan kehuja naispuolisten kavereidensa kuviin somessa ja pakko on myöntää, ettei se tunnu hyvältä. Otin asian puheeksi ja hän ei tuntunut ymmärtävän mielipahaani. Keskustelun aikana tunteet hieman kuumenivat puolin ja toisin ja keskustelu päättyi siihen, että hän möläytti minulle "kyllä me kavereiden kesken katsellaan ohikulkevien naisten takamuksia ja arvostellaan niitä" ja sitten vielä nauroi perään.
Loukkaannuinko syystä vai ylireagoinko, kun jäi tosi paha mieli tuosta. Tiedän, että joillakin on tapana tehdä tuota, mutta että sanoa se nyt ääneen toiselle... eikö se ole vähän tökeröä?
Kommentit (33)
Vierailija kirjoitti:
Emt.. Rehellinen?
No jos hän kerran on yksi näistä jotka tuollaista toimintaa harrastavat, eikö silti ole hieman mautonta sanoa tuollaista ääneen toiselle? Olisi varmaan pitänyt näpäyttää takaisin sanomalla jotain muiden miesten vilkuilusta mutta enpä saanut sanaa suustani kun järkytyin miehen kommentista niin paljon. Ap
Kertoo miehen henkisestä kypsyydestä. Taidat tarvita vieläkin vanhemman.
Suosittelen siirtymään seuraavaan mieheen, tuo vaikuttaa ikävältä.
Vierailija kirjoitti:
Suosittelen siirtymään seuraavaan mieheen, tuo vaikuttaa ikävältä.
Hänen mielestään täysin normaalia ja pahotin kuulemma mieleni ihan turhasta. Ap
Onhan toi takapuolijuttu niin epäkypsää käytöstä että en itse nyt siitä ehkä sillein suuttuisi jos joskus on satunnaisesti tullut tehtyä kaverin kanssa kun kuitenkin joukossa tyhmyys tiivistyy joskus naisillakin. Mutta tuo että kehuu vulaaseen sävyyn kaverinaisten kuvia olisi minusta todella loukkaavaa ja halventavaa itseäni kohtaan, jotenkin siitä vaan välittyy kuva että mies olisi valmis tilaisuuden tullen panemaan niitä kaverinaisia ja kuka oikeesti haluaa sellaista kuvaa itsestään levitellä julkisesti kun on kerran suhteessa. Jos hänen mielestään tuota on aivan pakonomaisesti pakko tehdä niin kertoo kai sitten vaan siitä ettei ole ihan poikaystävämateriaalia, eihän kaverinaiset ole sitä varten että heidän kuviaan päivittäin arvostellaan halukkaasti?
Oma ex-mieheni kertoi että hänen kaverinsa, perheen isä, kommentoi työaikana ohikulkevien naisten takapuolia.
Tiedän että hän oli itse ihan yhtä mukana kommentoimassa, yritti vaan esittää jotain muuta. Oma itsetuntoni ja takapuoleni kyllä kestää sen, mutta on se minusta silti aikuisilta perheellisiltä ihmisiltä jotenkin outoa ja lapsellista. En koe itse tarvetta kiinnittää vieraisiin miehiin mitään huomiota, jos parisuhde voi hyvin. Erosimme lopulta hänen alkoholin käyttönsä vuoksi.
Rehellinen.
Suosittelen kuitenkin etsimään valehtelijan. Tulet olemaan onnellisempi hänen kanssaan.
Siis kehuvatko niitä takapuolia, vai antavatko numeroita 1-10, eli arvostelevat?
Noita takapuolituomareita, eli per*emiehiä riittää.
Mä sanoisin, et siinähän kattelet. Katselen minäkin hyvännäköisiä miehiä. Niinhän me kaikki tehdään, jos totta puhutaan.
Katsoa saa, muttei koskea.
Vierailija kirjoitti:
Siis kehuvatko niitä takapuolia, vai antavatko numeroita 1-10, eli arvostelevat?
Noita takapuolituomareita, eli per*emiehiä riittää.
Kumpaakin. Ja perään rasvaista kommentointia.
Vierailija kirjoitti:
Mä sanoisin, et siinähän kattelet. Katselen minäkin hyvännäköisiä miehiä. Niinhän me kaikki tehdään, jos totta puhutaan.
Katsoa saa, muttei koskea.
Itse en usko tuohon "kaikki katselevat". Useat onnellisessa suhteessa olevat eivät koe tarvetta vilkuilla ympärilleen.
Tätä tekevät kyllä todella monet miehet. Pari miestuttavaa harrastaa naisten takamusten ja muun kokonaisuuden arviointia. Tyypit duunarialalla, mutta eivät raksa- ym.perinteisiä duunareita. En olisi ikinä uskonut heistä.
Joltain amis-, lukioikäisiltä tuon vielä ymmärtää. Fiksulla aikuisella luulisi olevan muuta päällimmäisenä mielessä.
Vierailija kirjoitti:
Joltain amis-, lukioikäisiltä tuon vielä ymmärtää. Fiksulla aikuisella luulisi olevan muuta päällimmäisenä mielessä.
Myös denatoroituneet vanhat poikamiehet harrastavat tätä, yleensä ostarilla siinä Alkon tuntumassa.
Emt.. Rehellinen?