Kertokaa mikä tällaisella ihmisellä on ongelmana?
Lähemmäs 60v nainen.
Ollut koko ikänsä kotiäitinä (9 lasta), ei uskonnollisista syistä, vaan siksi ettei halua olla töissä. Nyt ollut 4 vuotta työelämässä tekemässä sijaisuuksia. Ei puhu työkavereille, ei käy yhteisillä lounailla jne. Töksäyttelee pomolle suoraan ettei tykkää työstään yms.
Sosiaalisilta taidoiltaan todella kömpelö. Töksäyttää ääneen ihmisistä esim. "ompa lihava" tai "tuo on ruma". Ei tykkää mistään ruuista ja jättää kyläpaikoissa ruuan lautaselle ja saattaa esim sylkeä ruuan pois suustaan.
Hänellä muutama ystävä. Kaikki kolme samantyylisiä kotiäitejä olleet ikänsä.
Ei mitään empatiakykyä. Lapsenlapset pelkää häntä. Saa usein raivokohtauksia ja huutaa esim lapsenlapsille että miksi ette tykkää minusta. Haukkuu omien lapsien puolisoita ja heidän elämäänsä suoraan päin naamaa. Rääkkää ja potkii kotieläimiään.
Tässä muutama esimerkki tästä henkilöstä. En kerro mikä tämä henkilö on minulle, mutta läheinen kuitenkin. Elämä on sietämätöntä tämän naisen vuoksi. Voiko hänellä olla jokin mielenterveyden ongelma?
Kommentit (8)
Eipä hänellä taida juuri muuta ollakaan kuin mt-ongelmia, pysy kaukana.
Kuulostaa äidiltäni. Hän on just tuollainen, nirso ja haukkuu, kotiäiti, työnvieroksuja. Ikävä ihminen. Ilmeisesti oli vaikea lapsuus niin on kehittynyt ongelmia. Minusta hän vaikuttaa joskus teini-ikäiseltä tai epävaakalta persoonallisuudelta, jopa narsistiselta. Yritän vältellä seuraa. Hän saa aina pahan mielen kommenteillaan. On kateellinen ja ilkeä.
Ei tuo normaalilta kuulosta.
On kai ollut niin pitkään kotona juuri ongelmien takia, sillä ei tuolla käytöksellä pärjää. Paha luonneongelma, mutta en tiedä onko mt-ongelma. Keljuja ihmisiä on.
Voi olla hyvinkin joku sairaus, tai sitten hän on vain yksinkertaisesti sosiaalisesti kömpelö ja impulsiivinen. Ei kannata olla tuollaisten ihmisten kanssa tekemisissä vaikka olisikin oma äiti/anoppi tai muu läheinen. Suojele itseäsi.
Just noin kuin nro 1 toteaa.
Saanut aina tehdä ja sanoa suuressa perheessä mitä haluaa.
Ei ole tottunut vieraampiin sosiaalisiin suhteisiin, joten ei tiedä käytös-ja menettelytapoja työelämässä ja yleensäkään seurassa.
Ikää jo sen verran, ettei koskaan muutu, eikä sopeudu erilaiseen.
Hänen kaltaisensa ihminen pitää kestää ja hyväksyä sellaisenaan.
Jos hirveästi rasittää, voihan sitä kanssakäymisen vähentää niin minimiin kuin mahdollista.
Miten tuollainen haahka on miehen saanut?
Vierailija kirjoitti:
Just noin kuin nro 1 toteaa.
Saanut aina tehdä ja sanoa suuressa perheessä mitä haluaa.
Ei ole tottunut vieraampiin sosiaalisiin suhteisiin, joten ei tiedä käytös-ja menettelytapoja työelämässä ja yleensäkään seurassa.
Ikää jo sen verran, ettei koskaan muutu, eikä sopeudu erilaiseen.
Hänen kaltaisensa ihminen pitää kestää ja hyväksyä sellaisenaan.
Jos hirveästi rasittää, voihan sitä kanssakäymisen vähentää niin minimiin kuin mahdollista.
Luulisi nyt jotain oppineen sosiaalisista suhteista vaikka omana kouluaikanaan lapsena ja nuorena. Kyllä minusta vahvasti mt-ongelmaiselta kuulostaa. Tai sitten on todella yksinkertainen tyyppi.
Kotikoivu sybtrooma eli liian pienet ympyrät.