Putin: Neuvostoliitolla ei osaa toisen maailmansodan aloittamisessa
Venäläiset kirjoittavat historiansa edelleen eri tavalla kuin me täällä lännempänä. Vladimir Putinin mukaan Neuvostoliitolla ei ollut mitään osaa toisen maailmansodan syttymisessä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fc6d47c2-436f-4033-9486-7e2b2d3a2089
Iltalehti:
"Putin näyttää sopivasti unohtaneen, että Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen 30. marraskuuta 1939 ilman sodanjulistusta, käyttäen tekosyynä niin kutsuttuja Manilan laukauksia, jotka Neuvostoliitto oli ampunut omalta puoleltaan, omalle alueelleen."
&
"Putin näyttää unohtaneen myös sen, että Molotov-Ribbentrop-sopimuksen ”oikeuttamana” Neuvostoliitto hyökkäsi Puolaan 17.9.1939 sekä miehitti Baltian maat ja osan Romaniasta."
Summa summarum: Venäjän kanssa tulee olla edelleen varuillaan. Totuus on siellä edelleen valhe!
Kommentit (4)
Mielenkiintoisempaa olisi kuulla hänen mielipiteensä vankileirien saaristosta. Oliko sekin länsimaiden vika?
Voittajat kirjoittavat historian. Jos akselivallat olisivat voittaneet, jokainen peruskoulun käynyt tietäisi, että toinen maailmansota alkoi, kun Neukkula hyökkäsi Puolaan ja britit ynnä ranskalaiset julistivat sodan Saksalle.
No eipä sillä kyllä juuri ollutkaan. Molemmat maailmansodat olivat lähinnä läntisten imperialistimaiden keskinäisiä välienselvittelyjä, käytännössä taistelu siitä kuka perii brittiläisen maailmanvallan.
Tämän takia Venäjä ei koskaan pysty kehittymään paremmaksi. Kehittyminen kun vaatii oikeaa totuutta, eikä sellaista totuutta joka vaihtelee tilanteen mukaan. Tilanne on ihan samanlainen kuin 30 vuotta sitten. Silloinkin Venäjällä meni omasta mielestään hyvin koska kaikki tilastot näyttivät hyvää koska ne oli laitettu näyttämään hyvää. Todellisuudessa maa oli hetken päästä länsimaiden raha- ja ruoka-avun varassa.