Kuka teidän perheessänne vastaa autojen huoltamisesta?
Minä en ymmärrä autojen tekniikasta mitään. Mies taas sanoo ettei ole hänen homma huoltaa autoani koska ei aja minun autolla. Mies on hyvinkin taitava autojen kanssa ja osaa itsekin korjata pikkuvikoja. Talvirenkaiden vaihdon kanssa sama vääntö. Mies sanoo ettei kuulu hänelle koska ei aja minun autolla.
Ja lopulta vaihtaa renkaat koko ajan valittaen.
Onko muilla tällaista miestä? Olemme siis aviopari.
Kommentit (40)
Se kuka kunkin auton omistaakin, tietenkin.
Se, joka omistaa auton, on vastuussa siitä, että huollot hoidetaan, renkaat vaihdetaan, auto katsastutetaan jne. Jos ja kun ei itse osaa (noissa nykyautoissa on ainakin jo tekniikaa se määrä, ettei suurinta osaa hommista edes pysty tekemään itse, jos ei ole koulutusta alalle), omistaja/se joka autoa pääasiassa käyttää pitää huolen, että vie huoltoon tai renkaiden vaihtoon.
Auton omistaja. Mies tosin vaihtaa teinin kanssa renkaat minunkin autooni.
Mies hoitaa meillä kaikki autojutut.Käy täyttämässä tankinkin minulle valmiiksi.Minä taas vastaavasti hoidan kokkaukset, eikä miehen tarvi niihin puuttua.Mies tykkää autoja korjailla ja minä kokkailla.Molemmat tyytyväisiä järjestelyyn.
Mina hoidan, minun auto ja olen parempi "rassaamaan" autoja kuin avomieheni.
Mutta kaytannossa jotain sytytystulppien/tuulilasinpyyhkijoiden/lamppujen vaihtoa lukuunottamatta (ja tietysti jos jotain nesteita pitaa taytella) vien korjaamolle. Yleensa katsastuksen yhteydessa korjaavat jos on korjattavaa ja vaihtavat oljyt, ja sitten ajelen taas huoletta vuoden.
Auto on vm. 2003 ja hyvin on pelittanyt.
Mutta siis poyristyttavaa jos mies OSAA eika kuitenkaan halua tehda, koska sun auto.
Ma varmaan lahtisin tuossa vaiheessa jo sille linjalle etta tehkoot omat ruokansa, sina et halua kun han ne kuitenkin syo.
Oletko sanonut miehelle että hoitaa omat orkkunsa jos tulee pildeä pyytelemään?
Meillä minä korjaan omat, kavereitten, tuttujen autot, vaihdan naapurinaistenkin autojen renkaat ja teen remontteja.
Arvaatte varmaan mitä hyötyä siitä on.
Mies rassaa autot ja minut. Piste.
Mies vie auton huoltoon, ei tee itse.
Minä muuten laitan meillä ruoan ja mies syö siitä 2/3. Miksi hän ei laita ruokaa?
Puoliso huoltaa, hänestä varmaan olisi nolo jos veisin auton huoltoon.
Minä tilaan huollon omalle autolleni, mies omalleen.
Mies koska autohommat ovat miesten hommia ihan kuten neulominen ja virkkaaminen ovat naisten hommia
Ei ole miestä, joten itse hoidan autoni huoltoon.
Mä opiskelin maataloutta ja sen myötä ymmärrän jotain autoistakin (koska traktorit..).
Osaan tehdä pikkujuttuja - vaihtaa lamput, renkaat, tarkistaa öljyt ja jäähdytinnesteet. Vaikka osaan vaihtaa renkaat, olen laiska ja maksan mielelläni jollekin parikymppiä että vaihtaa ne mulle.
Ja vaikken lähde vikoja itse korjaamaan, tiedän yleensä missä vika on, jos auto ei kuulosta terveeltä. Huoltomiehet tosin yleensä vain pyörittelee silmiään jos sanon luulevani tietäväni missä vika, kun tämmöinen vajaa kolmekymppinen nainen tulee paikalle...
Poika tai mies. Auto on minun, mutta saavat käyttää sitä aina tarvittaessa.
Huollot hoitaa autohuolto, perus lasinpesunesteiden lisäykset ja pyyhkimien vaihdot se, jonka auto on kyseessä, minun autooni saa vaihdettua polttimot itse ilman suurta purku-urakkaa, joten vaihdan ne tarvittaessa itse, miehen autoon ei polttimoiden vaihto itse onnistu osia irroittamatta, joten tarvittaessa vie huoltamolle, renkaat vaihdetaan yhdessä samalla kertaa molempiin - minä olen hommassa edelleen vähän nopeampi ja näppärämpi, koska olen tehyt itse 18-vuotiaasta asti, mies opetteli minun kanssani vasta 3-kymppisenä, koska oli siihen asti vaihdattanut ammattilaisilla. Ja kokatakin osataan molemmat kumpikin vuorollaan kun siltä tuntuu - useinmiten sekin tehdään yhdessä.
Molemmat autot on puoliksi maksettu ja molempien nimissä. Mies hoitaa huoltoon kuskaukset.
Ei oo miestä niin ite huolehdin. Poika auttaa tarvittaessa. Mutta ite siis vaihdan renkaat yms. pikkujutut, poika vaihtaa öljyt ja semmoset mitä pystyy.
Porvoon autohuolto