Miksi huulet on jatkuvasti kuivat ja halkeilevat
Ja miten ne saa pysymään normaaleina?! Selvästi vuodenaika jotenkin vaikuttaa niihin, vaikka täällä etelässä ei niin kylmäkään ole. Menee hermo kun mikään ei tunnu auttavan.
Olen kokeillut olla tekemättä niille yhtään mitään - ei auta. Sitten on testattu apteekin allergisoimattomat huulirasvat, tavalliset ja luonnontuotteet, vaseliini ja bebanthen. Ei juuri mitään eroa. Hetkeksi auttaa jos esim. olen pitkään suihkussa ja huulet kosteutuu siinä kunnolla, sekä pistän heti sen jälkeen vaseliinia. Se on kuitenkin vain hetki ja jotta tuo tila pysyisi, se pitäisi toistaa suunnilleen puolen tunnin välein.
Juon vettä riittävästi eikä mitään puutoksia ole todettu... Hammastahnankin olen vaihtanut sellaiseen missä ei ole mitään hajusteita, makuaineita eikä SLS:ää.
Oikeastaan koskee muutenkin koko naamaa tämä sietämätön kuivuus, joka ei tunnu korjaantuvan millään 😭
Sama ongelma. Samoin suupielet halkeavat. Kokeile rautakuuria. Laita myös illalla hydrocortison-voidetta kerros huuliin.