Oletko matkalla taivaaseen vai helvettiin?
Taivas on totta, mutta myöskin helvetti on yhtä todellinen paikka. Markku Veilo pureutuu aiheeseen syvällisesti ja kertoo kuinka Jumala näytti hänelle näyn molemmista iankaikkisista paikoista, joista varsinkin helvetistä kuulee nykyisin hyvin harvoin opetusta.
Kommentit (11)
Eipä auta kehuskella, uskon Jumalaan, mutta minulla ei ole avaimia kumpaankaan, aikapa tuon näyttää, mutta toivossa on hyvä elää.
Mä olen matkalla kohti tulevia seikkailuja. Tänään on loppuelämäni ensimmäinen päivä. "Ei elämästä selviä hengissä".
En kumpaankaan, kumpikaan ei ole totta.
Kun kuolen, lakkaan olemasta ja sillä hyvä.
Ai, nyt Jumalan täytyy jo suomalaisillekin täydentää ilmoitustaan? Ja nimenomaan tästä aiheesta, jolla amerikassa tienataan paljon rahaa; pistäydytään taivaassa ja helvetissä, ja kirjoitetaan kirja. Sen tuotoilla sitten eletään herroiksi.
Miksi Jeesus ei voinut selittää näitä graafisia helvetti/taivas-kuvauksiaan jo apostoleille, jos on tärkeää tietää tarkasti millaista siellä on? Olisi saatu raamatun kansien väliin. Pääsikö unohtumaan pariksi tuhanneksi vuodeksi, ja nyt on kova kiire?
Sekä taivas että helvetti ovat suhteellisia käsitteitä. Omaisuuteensa kiintyneelle ihmiselle riittää helvetiksi jo se, ettei siitä omaisuudesta saa edes pienenpientä murto-osaa mukaansa, kun kuolema koittaa. Jollekin toiselle se sama asia tuottaa taivaan, kun voi jättää sen kaiken p**kan taakseen.
Vanha sanonta: taivas ja helvetti ovat jo maan päällä. Tähän saakka todisteet riittävät minulle. Kuoleman jälkeen on varmaankin vain tyhjää tiedottomuutta. Siihen ei ole minulla todisteita. Eikä kenelläkään muulla ihmisellä.
Isäni ruukasi sanoa, että on se nyt prkl kun ensin elämä täällä on yhtä helvettiä ja sitten vielä joutuu ikuiseen helvettiin kuoleman jälkeen.
Olen taipuvainen ajattelemaan samoin. Ei sellaista jumalaa olekaan, joka haluaisi kärventää ihmisiä helvetin tulessa ikuisesti. Varsinkaan jos se toisella suupielellä sanoo olevansa ''Rakkaus''. Tällaista loogista päättelyä on harjoitettava, koska Raamattu puhuu ristiin (enkä tarkoita nyt sitä ristiä, jolle jumalan ainoan pojan kerrotaan naulitun).
Kysymys on väärin asetettu. Tuota voi ihminen kysyä itseltään jos niikseen on, mutta toiselta ihmiseltä ei voi mielestäni kysyä. Ja jos kysyy, asettuu kysyessään kaikkitietävän asemaan suhteessa kaikkiin muihin ihmisiin.
En kumpaankaan, olen matkalla leffaan.
Mullan alle.