Neuvokaa nyt OIKEAASTI terveellinen, täyttävä ja HERKULLINEN ruoka
Pannulla paistettu pussillinen pakastevihanneksia maistuu suussa kitkerältä, vaikka miten muiden neuvojen mukaan maustaisi. Banaani/rahkaletut ovat kuvottavia. Kaurapuurosta tulee vatsa kipeäksi. En ole löytänyt MITÄÄN joka olisi pitsan, tortillan ja kermaisen pastakastikkeen veroista! Haluan nauttia ruuasta ja jos se tarkoittaa että olen lihava niin olkoot sitten niin....
Kommentit (17)
Linssikeitto. Löytyy monenlaisia ohjeita kun viitsii googlata. Linssit ovat hyviä ja terveellisiä.
Lähes kaikki ruoka on terveellistä, kunhan ravitsemus kokonaisuutena on kunnossa.
Mutta jos haluat kasviksista herkullisia, perehdy aasialaiseen ruokaan. Maustamisesta se on kiinni.
Fetasalaattia kanalla tai lohella? Ja itsetehty sinaappinen salaatinkastike. Ja, jos ei ihan yliterveellistä halua niin itsetehty valkosipulipantonki seuraksi. Naposteluun kurkkua, paprikaa ja porkkanaa dipin kera.
Siis onko se lihominen ongelmasi?
En usko että toiveittesi mukaista ruokaa onkaan. Mikä tahansa ruoka, olkoon kuinka terveellistä hyvänsä, lihottaa kun sitä syö liikaa. Ja sinä ilmeisesti teet niin.
Sanon tämän kokemuksesta. Olen itse rutkasti ylipainoinen, painoindeksi 40:n hujakoilla. En juurikaan syö mitään herkkuja, vaan vain ihan liikaa kaikkea ns. terveellistä. Esim. juuri noita pakastevihanneksia, joita inhoat.
Karppaamista varmaan joku tulee kohta suosittelemaan. Se voi toimia, jos ruokahalusi kohdistuu ennen muuta suolaisiin ja rasvaisiin herkkuihin. Jos enemmän makeaan, sitten voi tulla ongelmia, sillä et ehkä pidemmän päälle kuitenkaan jaksa repsahtelematta.
Se on se mihin olet itsesi totuttanut. Tiedän. Olen itse tehnyt elämäntaparemontin ja laihduttanut 65 kg.
Puoli vuotta meni makutottumusten muuttamiseen, nyt neljässä vuodessa en enää pidä rasvaisista, nopeista höttöhiilareista. Rakastan kasviksia ja juureksia, puhdasta proteiinia.
Limsat ja makeat mehut ei maistu. Pulla ja leivokset ei maistu.
Kyse on makuihin totuttelusta.
Texmex-salaatti on mun herkkua, samat maut kuin tortillassa mutta vähän kevyemmin.
Keitot on kevyttä ruokaa, mikäs sen maukkaampaa kuin lihakeitto ruisleivän kanssa.
Voi pitsaa syödä. Kolmeen osaan normi pitsa eli kolmen päivän ruoka. Liikaa kaloreita kelle vaan kerta puraisuun.
Opettele maustamaan ja unohda kermat ja juustot ruoasta, jotka vain peittää hyvien raaka-aineiden oman maun.
Vierailija kirjoitti:
Texmex-salaatti on mun herkkua, samat maut kuin tortillassa mutta vähän kevyemmin.
Keitot on kevyttä ruokaa, mikäs sen maukkaampaa kuin lihakeitto ruisleivän kanssa.
Keitto on ruokaa joka on pilattu lisäämällä siihen vettä. Esim lihakeitto on jauhelihaa ja perunoita, lisukkeena vihanneksia. Miksi siihen pitää se vesi lisätä? Helpompi juoda se vesi lasista, ja syödä ruoka ruokana.
Naudanjauhelihapihvit ja tuoresalaatti. Kananmunat. Hernekeitto.
Kanawokki reilulla määrällä kasviksia ja chiliä.
Sushi.
Uunilohi pestolla.
Kannattaa syödä usein pieniä annoksia, niin ei pääse tapponälkä yllättämään.
Mahantäytteeksi kaurapuuroa, porkkanoita, chia puddingkia, maustettuja riisikakkuja.
Pizza on hyvää, ota täytteeksi paprika. Syö vaikka vain muutama slaissi, ja sitten salaattia päälle.
Itse en pidä tortillaa mitenkään erityisen epäterveellisenä ruokana, toki en laita sinne mitään muuta kastiketta kuin oliiviöljyä väliin. Ja monesti tulee syötyä kasvistortilloja, jotka vasta terveellisiä ovatkin (periaatteessa salaattia väliin, oliiviöljyä ja vähän mausteita).
Mutta. Jos olet tottunut syömään pizzaa, tortilloja ja kermaisia pastakastikkeita, niin eihän sellaisen jälkeen mikään muu maistu miltään. Tiedän koska olen itsekin ylipainoinen ja ihan samaa mieltä ollut aikoinani! Kun epäterveellisen ruuan jättää ruokavaliostaan, normaali ruoka maistuu ensin pahalta, kunnes eräänä päivänä huomaat OIKEASTI nauttivasi siitä terveellisestä ruuasta. Siihen menee aikaa. Hyvä puoli on se, että kun syöt normaalisti terveellisesti, ja sitten välillä herkuttelet esim. pizzalla, niin se pizza maistuu kyllä todella hyvälle, mutta sitä ei tarvitse ahmia päättömästi kuten aiemmin.
Miedolla lämmöllä kypsennetty kala on oikeasti todella hyvää. Sen kanssa esim perunamuhennos täyttää, ja keitetyt sokeriherneet eivät ole kitkeriä. Satsaa kunnon raaka-aineisiin niin ruoka on hyvää. Jos tekee mieli syödä liikaa kannattaa vedtää jokin alkukeitto pohjalle.
Eiks tortillat voi olla terveellisiä? Protsku (liha/nyhtökaura tms), avokadoa, salaattia/tomaattia/kurkkua, loraus salsaa ja kermaviili tmv kastiketta. Hyvää ja terveellistä.