Sai taas hävetä silmät päästään suomalaisuutta.. kävimme ulkomaalaisen ystäväni kanssa marketissa
ja hyllyssä kassan vieressä niin että varmasti jokainen näkee myytiin "N-sanan suukkujoa". Paketista oli onneksi sentään poistettu "n-sana", mutta aika rasistisilla stereotypioilla niitä myytiin..:/
Ystäväni ihan ihmeissään katseli "what are these" ja piti siinä nolona selitellä taas suomalaisuutta.
Kommentit (12)
Brumbergin suukot ei ole suomalainen keksintö. Niitä myydään myös muualla.
Oliko ystäväsi Yhdysvalloista? Heillä on paljon komplekseja afrikkalaistaustaisiin ihmisiin liittyen. Ehkä voisit selittää hänelle, että Suomessa ei ole vastaavaa historiaa?
Keksi parempi silmien pudotusaihe. Minä olisin ostanut niitä tuotteita ja antanut ulkomaalaisen vieraan maistaa, Nammaam.
Oletko aikamatkaaja? Kyseistä tuotetta ei ole myyty vuosikausiin sillä nimellä
Miksi niistä suututaan? Minun mielestäni ne esittävät tummaihoiset myönteisessä valossa.
Dissaa rupinen "ystävä" ja valitse paketillinen N:n suukkoja. Ne on hyviä. Tykkään mansikka täytteestä.
Sinulla ei ole ystäviä. Kohta hoitsu ja piikki.
Kyllä on syytäkin hävetä. Suomalaiset pitää hävittää täältä ja tehdä jonkinlainen kansanvaihto, niin suvaitsevaisuus kasvaisi? Tai jos sinä menisit sen ystäväsi kanssa sinne paikkaan nimeltä ulkomaat, jossa ei moisia asioita tapahdu. Miten voikin olla muuten niin vapaassa, tasa-arvoisessa, suvaitsevaisessa ja globaalissa maailmassa jäljellä tällainen rasismin ja epätasa-arvoisuuden pesäke kuin Suomi.
Afroamerican kisses.