Naapuri väittää että muurahaiset tuhosivat kylpytilat. Mahdotonta. Muurahaiset tulevat ja kuolevat. Niitä voi jopa myrkyttää.
Vai onko kyseessä homevaurio ja muurahaiset on keksitty tekosyyksi? Pirkko Mannola tuo vanha mummo väitti että muurahaiset tuhosivat kesämökin, en oikein usko. Meillekin kotiin tullut muurahaisia eikä ne mitään tuhoa ole tehneet. Lähinnä ruuan perässä.
Kommentit (23)
Naapurin kylppärissä ei ollut hevosmuurahaisia vaan pieniä muurahaisia. Itse näin tilanteen. Ukko päätti vetää kaakelit irti lattiasta ja tuhosi kaiken mutta kummallista ei laittanut uusia kaakeleita tilalle. Meillä naapurissa muurahaiset tulleet keittiöön mutta mitään ei ole tapahtunut. Katosivat yhtä nopeasti kuin tulivat.
Meillä myös tullut muurahaisia sisään mutta ei oo mitään tuhonneet. Taitaa olla kyseessä joku muu ongelma kuin muurahaiset jos laatat revitään irti eikä remontoida loppuun asti.
Taitaa olla sama naapuri jolla katto vuotaa.
Teknisesti ottaen hevosmuurahaisetkin tuhoaa vaan lahoa puuta (ei niiden leuat pysty kovaan puuhun) ja senkin ne kovertaa vaan pesäkseen, eivät siis syö puuta.
Eli tuskin on muurahaiset tuhonneet. Muurahaiset voi kyllä olla merkki kosteusvauriosta, mutta ei välttämättä siitäkään esim. mauriaiset (sokerimuurahaiset) selviää kuivissakin oloissa.
Vierailija kirjoitti:
Naapurin kylppärissä ei ollut hevosmuurahaisia vaan pieniä muurahaisia. Itse näin tilanteen. Ukko päätti vetää kaakelit irti lattiasta ja tuhosi kaiken mutta kummallista ei laittanut uusia kaakeleita tilalle. Meillä naapurissa muurahaiset tulleet keittiöön mutta mitään ei ole tapahtunut. Katosivat yhtä nopeasti kuin tulivat.
Sokerimuurahaiset esiintyvät paikoissa, joissa on kosteusvaurio. Ne ovat oire lahosta puusta, eivät sen syy. Teillä on putkivuoto tai maanvaraiseen lattiaan nousee kosteus.
Hevosmuurahainen taas kaivaa tunneleita terveeseenkin puuhun ja kantaa sinne hyönteisiä ja kasvinosia ja käynnistää lahoamisprosessin. Se on se tuuman mittainen musta murkku.
Niin ja muurahaiset on musta ihan harmittomia.
Meillä kerrostalossa hissin alta jostain tuli muurahaisia ja kyllä ne sen metallikynyksen ja lattialaatan irti saivat. Sit ne katos ja vaihto paikkaa.
Sokerimuurahaiset tekevät pesän vaikka betonin sisään, jos sinne on tilaa vähän jäänyt, nähty on. Ei se mistään kosteusvaurioista kerro automaattisesti, yleinen harhaluulo.
Mut voihan ne muurahaiset myrkyttää!
Ehkä naapurinne sai jonkun kohtauksen ja päätti itse kuvitella että muurahaiset syövät hänet. Pelästyi niitä suihkussa käydessään ja se oli menoa.
Hevosmuurqhaiset ja sokerimuurahaiset kyllä pystyvät kovaan ja terveeseenkin puuhun. Ja itse asiassa ne voivat tuhota jopa peltikattorakenteita kun muurahaislauma väääntää pellinsaumat auki että mahtuu kulkemaan välistä - ja sitten se jölkeen samasta välistä kulkee vesikin.
Millainen talo naapurilla on puutalo vai tiilitalo?
Sokerimuurahaiset eivät ole mikään merkki kosteudesta, ne elelee mukavasti kuivissakin sisätiloissa, eivätkä tuhoa puuta. Hevosmuurahaiset on eri asia.
Pitää tunnistaa laji jotta tietää onko haittaa
https://www.ts.fi/teemat/asuminen/1073982680/Muurahaiset+aiheuttavat+en…
No, niitä pieniä muurahaisia kun on rakenteissa tuhansia, niin kyllä ne vahinkoa saavat aikaan. Meillä ne ehtivät tehdä kunnon pesän seinärakenteisiin.
Tiilitalo. Kävelivät avoinaisesta ikkunasta sisään ja ryhmittyivät aseineen. Tuo ase on virtsa.
Tää on varmaan joku vanhusten juttu jos kerran ihan lehteen painettiin tieto jossa Pirkko Mannola toteaa muurahaisten tuhoneen kesämökin.
Meillä oli lahovaurio, josta löytyi iso muurahaisyhdyskunta. Sisälle eivät tulleet, pysyttelivät lahossa puussa ulkoverhouksessa. Tuho on jo tapahtunut siinä vaiheessa, kun muurahaiset tulevat.
Hevosmuurahaiset. Googlaa.