Hyvä joulumieli -keräys joulumainos olenko ainoa jolle jäi tosi huono fiilis siitä?
Mainoksessa pieni tyttö on joulumyyjäisissä, ostaa arvan ja toivoo voittavansa ihanan nallen. Arpa voittaa kuitenkin kaulimen. Arvan myyjä katsoo lasta merkitsevästi, vilkaisee salakähmäisesti ympärilleen, ettei kukaan muu aikuinen ole näkösällä ja sitten vaihtaa palkintojen numerot niin, että tytön arpa voittaa nallen. Nyt arpajaisiin jää arpa, jolla seuraava ostaja voittaa kaulimen, eikä nallea, joka hänelle olisi kuulunut.
Minusta tuo isoäidin ikäinen, lienee kotioloissa miehensä alistama, nainen oikein nautti vallan tunteestaan mutta toimi kylmäkiskoisesti. Hän oli mieliksi toiselle, mutta väistämättä toimi moraalisesti väärin seuraavaa ostajaa kohtaan, joka myös saattoi olla lapsonen. Mitä mieltä?
Kommentit (13)
Lopettakaa tää mainoksista mielenne pahoittaminen.
Sitä mieltä, että kannattaa tyytyä siihen, mitä saa eli yli 700 viestin Ikean joulumainosketjuun..tosin senkin loppupäätä tekohengitettiin turhan ilmiselvästi.
Kuulemma ihan oikeasti joissain arpajaisissa jätetään pääpalkinnon arpalipuke laittamatta ensi alkuun mukaan. On vain näytillä loppusuoralle asti.
Oli ehkä vähän outo mainos. Kuitenkin pettymyksetkin kuuluu elämään ja lapsen on hyvä niitäkin kohdata ilman, että aikuiset silottaa jatkuvasti tietä. Lisäksi tuossa annetaan opetus, että sääntöjä voi kiertää hyvän mielen vuoksi.
Vierailija kirjoitti:
Lopettakaa tää mainoksista mielenne pahoittaminen.
Yksi teema tuottaa kylläisyyden tunteen aina muutamaksi päiväksi, kun oman mielipiteen ilmaisusta on jäänyt onnistumisen tunne.
Mun lapset ois tykänneet kaulimesta, leipominen on aina ollut lempipuuhaa! Nalle olis saanut mennä vaihtoon.
Jäi huono fiilis. Täti näytti jotenkin pedofiiliseltä. Selvästi ainakin hänen mielessään oli sen tapaisia ajatuksia, näin itse mainoksen.
Tämmöstä mainosta ei todellakaan pitäisi näyttää telkkarissa.. lapset oppivat että on oikein huijata...
Kyllä mä kans vihaan sitä ku lapsilla on hyvä mieli. Mites me aikuiset? Onhan toi nyt ihan perseestä että se lapsi saa nallen ja mä saan kaulimen jolle mulla on oikeesti käyttöä...
Paha joulumielihän tosta kyllä jää.
Vierailija kirjoitti:
Menetin tämän mainoksen takia uskoni ihmiskuntaan ja hyvyyteen. Koko elämäni olen joutunut taistelemaan kaiken tarvitsemani eteen, eikä kukaan koskaan ole tehnyt tuollaista minun eteeni. Muistan, kun kerran osallistuin arvontaan ja voitin juustohöylän. Katsoin arpaemäntää surullisilla silmillä, koska olisin halunnut voittaa pallogrillin käyttöohjeet, jotta voisin vihdoin tehdä itselleni ruokaa. Emäntä katsoi minua silmiin, sylki kasvoilleni ja hyppypotkaisi minua keskelle genitaaleja. Siitä jäi traumat.
Toivottavasti seuraavana jouluna saamme mainoksia, joissa lapset itkevät kuolleiden vanhempiensa ruumiiden vieressä, niin ettei kukaan, etenkään minä, vahingossa pahoita mieltään. Tärkeintä onkin, että homoavioliitot kielletään.
Terveisin,
Timo-Matti Rasikoski, 7v.
Ei sellaisia mainoksia :( minun vanhempani olivat homoavioliitossa mutta ovat nyt kuolleet. En kestäisi nähdä mainoksia lapsista jotka itkevöt vanhempiensa ruumiiden vieressä.
Pirkka-Liisa, 9v.
Väärin arvottu. Miksi mikään ei oo ikinä reilua?! Miksei kaikki vaan voi voittaa juuri sen, minkä haluaisivat?!
Itkupotku!
Sen pikkutytön ei olis pitänyt voittaa mitään, vaan saada tyhjä arpa. Olis voinu varastaa pelikonsolin, paljo parempi ku joku tyhmä nalle.
Kyllä toimi väärin, jos seuraava ostaja olisi ollut minun lapseni. Muutoin ihan ok.