Paloturvallisuus koulutukseen
Näin joulun alla kaikki voisivat käydä sen. Ettei töhrittäisi kynttilöiden ja steariinikattiloiden kanssa. Sammutuspeitto keittiöön. Järkyttävää että joku vei palavaa steriinikattilaa ulos eikä sammutuspeitolla sitä alkanut tukahduttamaan. Roihuja ja kynttilöitä ei saa laittaa terasseille katon alle kun se alkaa sulattamaan jäätä tai vesi huurretta ja vesipsarat saa sen liekin nousemaan. Talossa jossa asuu muitakin niin joku tumpelo saa toistenkin elämän pilalle kun sieltä joutuu sitten evakkoon. Lopettakaa kaikki kynttilöiden polttaminen sisätiloissa kun on niin hyviä ledi valoja nykyään.
Paloturvallisuuskoulutus pitäisi olla pakollinen kaikille ja ihmettelen ettei se vielä ole.
Kommentit (3)
Ilotulitteet jos menee kattorakenteisiin niin on sytyttänyt paloja. Niiden ampuminen lähiöissä pitäisi kieltää ja vituttaa se paukuttelu toisten talon nurkilla eikä sitä ole kiva kuunnella. Kun ne eivät viitsi edes mennä aukiolle paikoille vaan kuudesta asti jaksavat paukutella toisten talojen nurkilla. Hermostuttavaa sitten monta tuntia sitä kuunnella ja vahtia ettei mikään ala palamaan niin että on koko uusvuosi pilalla. Se pitäisi tulla niin kalliiksi ettei köyhillä ole varaa leikkiä niillä.
Ihmiset syö ruuassaan ne ilotulitus saasteet, raskasmetallit niin että näkeekö että tänä vuonna olisi ilmasto voohotuksella ollut jotain vaikutusta vai onko se ollut vain tyhjää voohotusta.
Kielletään kynttilät ja ilotulitteet ja kaikki syttymisarat asiat. Ja tulitikut ja muut sytyttmiet. Eipä ole kenelläkään enää asiaa uppopaistaa munkkeja tai mitään muutakaan.
Tulipalot pahentavat myös ilmastonmuutosta, ajatelkaa ilmastoa!