Mikä siinä on ettei kahviloihin pääse töihin? Yrittänyt jo piruttaen vuosia.
Sinne otetaan vain nämä samannäköisiä tusina tyttöjä jolla on aina nyrpeä ilme.
Kommentit (6)
Jos olet jo vuosia yrittänyt niin kannattaa katsoa peiliin. Monessa kahvilassa on myös niitä 40+v petolinnun perseitä töissä, joten ei ole ulkonäöstä kiinni.
Olen 60 vuotias mummeli ja saan helposti tuurajaan hommia kahviloista, lounaspaikasta tai ravintoloista. Tarve on valtava ja etenkin, jos on kokemus asiakaspalvelusta, kunto on hyvä ja ulkonäkö siisti. Myös kielitaito on hyväksi, vaikka vain suomi ja englanti. Eli ne ihan jokahemmon perusteet, joita olettaisi suurin osa muutenkin ihmisistä olevan.
En pyri sellaisiin kahviloihin, joissa en itsekään pidä sen tuotteista ja joissa usein on sitten niitä toistensa näköisiä tyttösiä ja poikasia notkumassa tiskeillä tekemässä sen mikä on pakko. Seuraan ensin onko paikassa millainen ilmapiiri, tekevätkö oma-aloitteisesti muutakin ja millainen käytös asiakkaita kohtaan. Niistä voi päätellä millainen johtamistapa on talossa ja kannustetaanko työntekijöitä kiittämällä heitä tai mitä nyt pomot osaavat keksiä pitääkseen ihmiset työssä. Joissakin on työntekijät niin alistettuja ja avuttomia, että säälittää miten ei uskalleta olla mitään mieltä ja koko ajan haetaan joku tärkeilevä pomo paikalle.
JOkaikinen pomo on sanonut, että ottavat minut riemusta kiljuen vastaan. Tykkään palvelutyöstä ja olen ikäni tehnyt myyntityötä toki vaativimmissa tehtävissä, mutta haluan loppu työvuoteni tehdä vain muutamia päiviä viikossa mahdollisimman helpolla tavalla. Kehoni saa liikuntaa ja aivot jumppaa.
Voisiko asennekin ratkaista kuka saa yksinkertaisia kahvilahommia ja kuka ei?
Et ilmeisesti ole asiakaspalveluhenkinen
Kauniit/komeat myyjät edistävät myyntiä. Että jos et ole saanut töitä, niin olisikohan se peiliin katsomisen paikka?