Rinnat
Nyt tulee sellanen kysymys mitä en äidiltä, siskoilta tai terkkarilta halua kysyä, joten tällei anonyymisti on helpompi. Olen siis teini ja pieni rintainen sellainen. Kun tunnustelen tissejä tunnen siellä sellaset levyt, molemmissa identtiset jonka takia uskon olevan vaan joku perus juttu jota en tiiä. Niin siis onko muilla tällainen homma, että onko sellaiset irtonaiset levyt vaan siellä sisällä eikä oo aihetta lähteä miettimään mitään rintasyöpää xd
Kommentit (12)
Uskaltakaa kysyä kouluterkkarilta tms, vaikka tuntuisikin vaikealta asioita kysyä. Kouluterkkarit on sitä varten ja heidän täytyy vastata asiallisesti ja ammattitaitoisesti myös tällaisiin kysymyksiin.
Mutta tietty hyvä kun edes täältä uskalsit kysyä. Täällä vastaukset voi kuitenkin olla ihan mitä sattuu. (Vaikka eka komentoijan vastaus onkin asiallinen ja varmasti pitää paikkaansa, mutta on nähty toisenlaisiakin vastauksia.)
Voi olla ihan rintalihakset, mitkä tuntuu? Tai jotkin ligamentit (sidekudos luiden välissä)? Jos ovat suhht symmetriset niin normaalia.
Hah, muistan kun joskus nuorempana murehdin aivan samaa. :D Kyllä on ihan normaalia!
Ihan normaalia teinien murehdintaa 👍
Ei hitto kun nykyihmiset on tyhmiä. Ei millään pahalla.
Levyt rinnoissa? Tuo mielestänne normaalia? Häh? :o
Valitettavasti koulussa ei perehdytä rinnan anatomiaan ja sen kehitykseen, enkä haluaisi omista tisseistä lähteä kenenkään kanssa kasvotusten puhumaan🤷♀️
Vierailija kirjoitti:
Valitettavasti koulussa ei perehdytä rinnan anatomiaan ja sen kehitykseen, enkä haluaisi omista tisseistä lähteä kenenkään kanssa kasvotusten puhumaan🤷♀️
Mikä siinä on ongelma? Häpeätkö normaaleja rintojasi?
En häpeä, mutta en näin 16 vuotiaana mieluusti lähtisi keskustelemaan mistään "oman kehon asioista" toki jos joku oikeasti oireilisi tai olisi selvästi jotain poikkeavaa niin sitten menisin lääkärille asiasta keskustelemaan.
Minkä kokoiset tissit on? Tuo levy kuulostaa hieman erikoiselta.
Rinnan sisällä tuntuu varmaan rintarauhanen kiinteämpänä ja kovempana kuin ympärillä oleva rasva ja nahka.
En ole ikinä teinin rintoja kokeillut, mutta aikuisella naisella noin.
Olen saanut tarvittavan tiedon, että taitaa olla ihan normaalia. Vaikuttaa siltä että tuon "alkuviisauden" jälkeen lähti menemään taas aika erikoiseks keskusteluks. Kiitos te jotka autoitte asiaa!
on normaalia, kuuluu rintojen kehittymiseen :)