Koin lapsena väkivaltaa, voitteko kuvitella äitini ammatin!
Äiti/tytär vastaikkainasettelu. Isin tyttö joka puolusti isäänsä erossa ja napsautti näin jotain äitinsä päässä. Ei ollu kyse enään vaan mistään kurittamisesta, vai kokeeko joku täällä että kemiaa opetetaan klo 2.30 hakkaamalla lapsen päätä hiuksista kiviseinään tai kertomalla kivusta hyperventiloivalle lapselle ”toivonmukaan tukehdut tohon ja kuolet”
Ja tosiaan se ammatti, lato. On edelleen töissä päiväkodissa ja ei uskalla vaihtaa työpaikkaa. Pelkää että uudessa paikassa kysyvät tuoreen rikosrekisterin jossa näkyy syyte tyttärensä pahoinpitelystä. Kahdesti mietin minne uskallan omat lapseni laittaa hoitoon kun aika koittaa, ikinä kun ei niistä ihanista tädeistäkään tiedä.
Kommentit (16)
Vierailija kirjoitti:
Ammattina lato?
Lastentarhanopettaja
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ammattina lato?
Lastentarhanopettaja
Juu, kiitos. En ollut ennen vaan kuullut tuommoista lyhennettä.
Minä tiedän yhden, joka lievästi pahoinpiteli lapsiaan. Sairaanhoitaja. Nykyään osastonhoitaja. Lapset ei tietääkseni pidä äitiinsä mitään yhteyttä, asuvat isänsä kanssa.
Sairaanhoitaja, perus/lähihoitaja?
Miksi et ole antanut vinkkiä äitisi työnantajalle? Saisi äitisi maistaa työttömyyttä.
Kuten olen usein sanonut, näille aloille hakeutuu ihmisiä, jotka haluavat valtaa muihin ihmisiin.
Onko ap:n äidin nimikirjaimet T. V-P?
Miespuolinen rehtori hakkasi omia lapsiaan päivittäin ja käytti hyväkseen. Kukaan ei edelleenkään usko lapsia, "sillä eihän nyt kiin mukava mies voisi mitään pahaa tehdä". Nykyään äijä on eläkkeellä ja lastensa hylkäämä, vaimo palvelee nöyränä kotiorjana eikä piittaa lapsistaan.
Nykyvanhemmista 40% on käyttänyt kuritus väkivaltaa. En ap missään nimessä vähättele kokemaasi, kun sanon, että on melko luonnollista että joka ammatista näitä löytyy.
Toki sinun kohdallasi poikkeus on että syytäkin on tullut, eli mistään pienestä tukkapöllystä tuskin on ollut kyse.
Kyllä tätä väkivaltaa on toisaalta mielestäni kahdenlaista. On sitä kun vanhemmalla menee totaalisti hermot, aivot menevät sumuun ja annetaan nippaisu/tukkapölly ja se kaduttaa paljon ja sitä pyydetään anteeksi. Eikä näitä tapahdu usein. Sitten on sitä systemaattista ja sadistista väkivaltaa. En usko että ensimmäisen ryhmän edustajat ovat vaaraksi työpaikalla lapsille, koska ne eivät ole omia lapsia (jokainen vanhempi tietää ilmiön, että toisen lapsen kanssa jaksaa olla äiti Teresa ja oman kanssa palaa hermot helpommin). Nämä jälkimmäisen tyylin edustajat puolestaan ovat varmasti ihan oikeasti vaaraksi muidenkin lapsille, jos saavat valtaa näihin.
Minkä tahansa ammatinharjoittaja voi olla väkivaltainen. Vierasta lasta kohtaan ei tule niin primitiivireaktioita kuin omaa lasta kohtaan.
Tunnen erään lastenhakkaajan, joka on ammatiltaan opettaja. Tunnen kaksi eläinrääkkääjää, jotka ovat ammatiltaan opettajia.
Ei se "ihmisläheinen työ" (opettaja, lastentarhanopettaja, lääkäri, sairaanhoitaja) tarkoita että sillä työntekijällä olisi älyä, tunneälyä, empatiakykyä tai itsekuria.
Bestikseni äiti hakkasi teini-ikäistä tytärtään myös kovin mielellään.
Ulkomaalainen mies oli työreissuissa paljon. Heillä oli myös taapero. Äidillä ongelmaa valkoviinin kanssa. Hermot riekaleina töistä ja yksin kodinpyörittämisestä... ja sitä piti purkaa tyttäreen. Ihan vaan ohikulkiessaan saattoi napata hiuksista tai tönäistä seinään. Olin itse paikalla useita kertoja, että nähty on.
Tämä mama dearest oli ammatiltaan erityisopettaja. Hyvin pidetty ja rakastettu ja pienellä paikkakunnalla.
Kaveri kävi toisinaan koulun terkkarilla hakemassa "apua" mustan silmäänsä tms. kun hän on niin kömpelö. Kyllähän me muksut tiedettiin mitä on tapahtunut, mutta meidän vanhemmat eivät suostuneet uskomaan todeksi.