Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saunan lämpiämään jättäminen ja lenkillä käynti?

Vierailija
14.11.2019 |

Ehkä vähän hölmö kysymys, mutta ajattelin kysyä täältä apua. Jos sinulla olisi omakotitalossa puusauna, uskaltaisitko jättää sen lämpiämään yksikseen n. 30min. lenkin ajaksi. Aloin lämmittää saunaa ja ajattelin käydä lenkillä, mutta unohdin, ettei puusaunaa ehkä kannatakaan jättää valvomatta. Mitä itse tekisit tilanteessani? Sauna lämpiää hitaasti, joten tällä kertaa ei ole mahdollista juosta ensin ja laittaa saunaa lämpimäksi vasta lenkin jälkeen.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole kyllä kuullut vielä sellaisesta puusaunasta tai sen kiukaasta, ettei sinne tarvitse käydä ollenkaan lisäämässä puita kun lämmittää sen kuumaksi asti.

Vierailija
2/6 |
14.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en jättäisi vahtimatta.

Juokse ensin, laita sauna päälle ja odottele se 30-45 min. Lyhyt aika loppujen lopuksi. Venyttele ja rentoudu odottaessasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on puusauna, mutta ei laiteta lenkin ajaksi tulta sinne. Ihan jo senkin vuoksi että pesä ehtii palaa loppuun lenkin aikana ja sauna alkaa jäähtyä. Lenkin jälkeen joutuisi taas uudestaan lämmittää.

Tietysti turvallisuudenkin takia ei kannata jättää puusaunaa yksikseen. Vaikka toisaalta saattaa se sähkökiuaskin syttyä palamaan.

Vierailija
4/6 |
14.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskallan ja jätän. Laitan lenkkarit jalkaan ja lisään kiukaaseen puita ja tosiaan noin. 30 minsan lenkki (max. 40 min.) , koska usein kiuas on jo hiilloksella, kun tulen takaisin kotiin. Ei se tuli sieltä mihinkään hyppää ja jos hyppää, niin ostan toisen talon.

Vierailija
5/6 |
14.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

And we have A 1. Darwin-award winner  ! ! !

Vierailija
6/6 |
14.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos asiallisista kommenteista kaikille. Päätin joogata ja mennä lenkille toiste kun ei tarvitse vahtia saunaa samalla! :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi yhdeksän