Lue keskustelun säännöt.
Mitä jos vanhampainyhdistykset alkais järjestää joulu/kevätjuhlat?
09.11.2019 |
Mihin se vaikuttais ja miten? Ja millä säännöin se onnistuisi?
Kommentit (4)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
En tiedä, mutta ainakaan järjestäminen ei onnistuisi ilman, että myydään rekkakuorma vessapaperia.
Miksei koulun järjestämä kelpaa? Koulu jouluna ja kirkko kirkkona ja vanhempainyhdistys voisi vaikuttaa sellaiseen josta on oikeasti hyötyä.
Olen tässä monta vuotta seurannut, kuinka vanhempainyhdistys jakaa stipendit omilleen ja kavereidensa lapsille. Joskus jollekin ulkopuoliselle, joka on todella etevä jossain.
Huokaus. Kai sitä saa vapaa-ajalla kukin ehdä miä tykkää ja haluaa. Mutta en ise taistaisi jaksaa osallistua vanhempain yhdysyksen imintaan joka kinaa siitä,, että kuuluuko juhlaan tontut ja Joulupukki ai paimenet ja syntyv neisyt lapsi. Lauletaanko Joulujuhlassa evenkelitaivaan vai Joulupukki -laulu. Saako juhlissa mainita sanoja kuten jumala, tai jeesus. Saako juhlissa jakaa lahjoja ja kuka ne lahjat tuo. Saako tarjolla olla kinkkua vai entä sako olla lehmänmaitoon keitettyä riisipuuroa? Loukkaantuko joku kun piparit ovat ruskeita eikä valkosia? Jne