Pieleen menneet ristiäiset
Tuntuu niin pahalta, kun kauhea vaiva juhlien eteen eikä kukaan vieraista kommentoinut ensinnäkään nimeä mitenkään. Ainoa mitä kuulin sivukorvalla oli, että no menipä kyllä omat veikkaukset pieleen. Ja ihan tavallinen suomalainen kaunis nimi tuli. Tuntui ihan idiootilta, kun kukaan ei puhunut asiasta sanallakaan. Tai no, omat vanhemmat kun muut oli jo lähteneet.
Sen lisäksi kukaan ei kiittänyt tarjoiluista, saatikka kehunut tarjoiluja ja monta sataa euroa paloi juhlien järjestelyyn. Mietin ihan oikeasti jo, että niinkö huonot tarjoiltavat minulla oli. Pöydässä oli kuitenkin kahta eri kakkua, voileipäkakkuja, kuivakakkua, salaatteja, pikkuleipiä, juustoja... En käsitä.
Tämän lisäksi kukaan ei näyttänyt viihtyvän, vaan kaikilla oli kiire pois. Valokuviakaan ei haluttu ottaa.
Olo on pettynyt ja hämmentynyt. Että oliko vika sitten minussa itsessäni vaiko missä. Mietin kaikenlaisia kysymyksiä. Tuntuu kuitenkin vain siltä, että en ole osannut sitten järjestää mitään.
Kommentit (13)
En usko että mikään oli vialla. Kuulostaa että juhlat olivat oikein hienot ja tarjottavat varsinkin. Omien lasten ristiäisissä en muista että myöskään kukaan olisi kehunut tarjoiluja, vaikka olivatkin hyvät. Ihmiset ovat vaan ajattelemattomia. Ja lasteni nimiä ei myöskään ihmeemmin kai kehuttu, joku taisi kysyä mistä nimet keksitty. Ei kannata pahoittaa mieltään ap, juhlat olivat ihanat kuitenkin. Kai itse otitte kuvia muistoksi?
Mitä sitten odotit että vieraat tekevät ja puhuvat?
No niin. Lapsi sai nimen ja liitettiin seurakuntaan. Joten tilaisuuden tavoite täyttyi. Eli juhlat ei menneet pieleen.
Ketään ei kiinnosta isovanhempia lukuunottamatta, minkä nimen lapsesi on saanut. Voi olla, että osaa vieraista ei kiinnosta koko lapsi, ovat vaan velvollisuuden tunteesta paikalla.
Se nyt on vaan fakta että ristiäiset ovat juhlat tylsimmästä päästä. Kiinnostaa yleensä vain vanhempia ja isovanhempia.
Kuulostaa lapseni kasteelta. Oliko teilläkin kissanristiäiset ja väkeä useampi kymmenen? Ei siinä isolle joukolle ehdi kuulumisia jutella kuin small talkina jos sitäkään. Meillä kehut tuli jälkikäteen kun kuulumisia vaihdettiin vieraiden kanssa viikkoja myöhemmin ja kiitoskortit lähetetty
Jos mietit sukusi muita juhlia: onko teillä tapana ylenpalttisesti kehua tarjoiluita, viihdytäänkö juhlissa pitkään, kiitelläänkö emäntää?
Vai onko kaikki sukujuhlat muutenkin sellaisia että nopeasti hörpitään kahvit ja häippästään kotiin, korkeintaan ovella todetaan että kiitti kahveista?
Ristiäiset on kuitenkin ehkä enemmän sellainen tylsähkö juhla jossa ei viihdytä tuntikausia seurustelemassa. Ja jos sukujuhlista kaikki häipyy muutenkin kotiin pikaisesti niin eihän tuossa mitään ihmeellistä ole.
Kurjaa tietty että olit panostanut paljon eikä kukaan arvosta. Se ei tarkoita sitä että juhlat olisivat olleet huonot tai pilalla, se tarkoittaa enemmänkin vieraasi ovat huonotapaisia ja epäkohteliaita.
Juhlathan onnistuivat ehdottomasti, koska ihmiset vaivautuivat paikalle. Ristiäiset ovat armottoman tylsiä, kuten jo aiemmin todettiin, joten vieraat ovat arvostaneet aloittajan perhettä kovasti, koska ovat vaivautuneet paikalle.
Kaste harvemmin kestää muutamaa tuntia pidempään. Ellei sitten ohjelmanumeroita ole tehnyt. Tuskin nimeä väki paheksunut. Meillä osa vieraista sanoi jälkikäteen ettei tienneet kuinka kasteessa olla kun eivät itse kirkkoon kuulu
Mun mielestä on aivan typerä tapa pantata lapsen nimeä ristiäisiin asti. Aivan naurettavaa. Meillä oli nimiäiset ja nimi oli tiedossa jo heti, kun ulos musta puristui. Grillattiin. Ihmiset viihtyi, ruoka maistui, aurinko paistoi. Älkää pingottako niin kauheesti ihmiset.
Ristiäiset ei voisi vähempää kiinnostaa. Jäykät juhlat. Eniten ärsyttää jos joutuu kummiksi, taas menee 1000-2000 euroa tähänkin mukeloon vuosien saatossa, kun miettii synttäri ja joululahjat. Älkää pyytäkö mua kummiksi, en kehtaa kieltäytyä vaikka pitäisi.
Jos sitä oikein odottaa ja toivoo kiitoksia sekä kehuja jää sitten ne vaatimattomammat huomaavaisuudet huomaamatta. Harmi, ettet itse nauttinut siitä mitä osaat, saat aikaiseksi ja ollut kokenut itseesi tyytyväisyyttä. Aika ankeaa on sinullakin itsesi kanssa.
Olet hormonihöyryissäsi.