S-ryhmä lopeettaa halpuuttamisen
Kampanja loppuu. Muutos on osa S-ryhmän strategianvaihdosta. Markkinoinnin fokus siirtyy jatkossa tarjonnan ja valikoiman puolelle.Nyt alkaa hintojen nosto sillä ihmiset haluavat ja ovat valmiita maksamaan laadusta.
Kommentit (8)
Paljonhan siitä kritiikkiä tulikin.
Saas nähdä vaihtuuko edullisimman ruokakorin paikka nut sitten. Onneksi on minimani prisma hh lidl ja cittari lähellä, niin on varaa halpuuttaa itse.
No olipahan se ainakin hyvä perustelu laskea toimeentulotuen maksimi summaa. Naurattaa Kelan tät8en puhe siitä miten elintarvikkeiden ja perus päivittäistavaran hinta on nyt halvempi kuin neljä vuotta sitten.
Ai, onko se halpuuttaminen jossain vaiheessa alkanut? En ole huomannutkaan.
Fokus on selväsit vaihtunut, kyllä. Näin eilen Pasilan Prisman ulkomainoksen, jonka teksti oli ilmeisesti somaliaksi. Kuuluuko valikoiman parantamiseen myös halal-tuotteet?
Eihän halpuuttamisessa ole edes mitään järkeä. Tuskin on kauppiaan pussista ollut pois, vaan tuottajien. Itse ainakin mieluummin maksan vähän enemmän että maatilalliset saisi riittävän korvauksen tekemästään työstä.
Mutta eipä se hinnankorotuskaan tuottajien taskuun tule valitettavasti menemään.
Parin tuotteen hinta laski, mutta melko pian niitäkin taas oltiin nostamassa. Loppujen lopuksi koko halpuuttaminen ei näkynyt kauppakassista. Ainoa jota tässä halpuutettiin oli asiakas jota vedettiin nokasta.
Aivan sama, huijausta se oli alunpitäenkin. Tiputettiin hetkeksi joku hinta ja nostettiin samalla muitten.