Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kohdun poisto, naisten ja miesten tuntemuksia seksin suhteen?

Vierailija
23.10.2019 |

Kertokaa naiset sekä miehet, onko kohdun poistolla ollut vaikutusta seksielämään? Tuntemukset tms.?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärrä kysymystä. Eihän sinne kohtuun panna, ei myöskään sen puuttuminen tunnu miltään. Jos tarkoitat vaikutusta hormoneihin, haluihin tms. niin kohdulla ei ole senkään kanssa paljoakaan tekemistä; emättimen limakalvot kostuvat, ovulaatio tapahtuu normaalisti ym.

Vierailija
2/3 |
24.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se voi jotenkin vähän vaikuttaa sen seudun rakenteeseen/asentoon. En tiedä lisääkö vai vähentääkö muiden elinten laskeumariskiä. Moni esim. vaikeasta endosta kärsivä on kyllä ollut tyytyväinen kun on päässyt kohdusta eroon. Tuskin sitä toivoisivat jos se pilaisi seksin vaikka olisikin kipuja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylhän kohdun poisto lisää muun muassa emättimen laskeuman riskiä paljon, joten sitä kautta varmaan. Kun aika isot tukikudokset tossa vaiheessa katoaa niiden normaalista paikasta, kyllä se vaikuttaa. Mutta vaikuttaako komplisoitumattomassa tilanteessa itse aktiin, siitä en osaa sanoa .

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kuusi