Mitä mehua kesällä 1v 4kk vanhalle? Vesi ei kelpaa, olisko joku sokeriton mehu?
Kommentit (21)
usein sokerittomat on makeutettu jollaina makeutusaineilla, jotka eivät ole terveellisiä pienille lapsille!
Siinä tietty lisäaineita jne, mutta hampaille parempi. Ei sitä kuitenkaan ole tarkoitus KAUHEITA määriä litkiä.
Hammashoitajat/lääkärit suositteleekin EHDOTTOMASTI esim funlightia
On hyvää ja terveellistä, eikä tarvitse sokeria.
ne sokerittomat mehut on ihan yhtä haitallisia hampaille kuin sokerillisetkin.
Sisältää kyllä sokeria, mutta mehua kun tulee lasin pohjalle ihan vähän, niin sokerin saanti on vähäistä. Toisena vaihtoehtona juovat appelsiinimehua jossa ei ole säilöntäaineita ja tämäkin laimennettuna.
Eri asia on, jos itse tekee tuoreista marjoista.
Maito ja/tai vesi olisi pienelle lapselle paras.
t. hammaslääkäri
määrä päivittäin nautittuna näitä aspartaami yms. mehuja vaikka esim. Funlight:ia on 4litraa.
Eli tuskinpa haittaa jos lapsi silloin tällöin juo muutaman desin.
minä en anna sitä lapsilleni, en mehuissa tai jugurteissa, koitan välttää kaikissa tuotteissa.
Meillä juodaan itsetehtyjä mehuja (silloin kun mummo tuo niitä) tai sokerisia sekamehuja laimeana seoksena. Mutta vesi on yleensä niin ruoka- kuin janojuomanakin.
En juottaisi lapselleni light-juomia!
Meillä samanikäinen tyttö ja alkoi juoda vettä ihan innoissaan, kun ostettiin sellainen " sporttipullo" . Eli pillimukin tyyppinen. Pullo on lapsella esim. jossain lattialla ja käy siitä aina ohimennen hörppimässä.
Voithan laittaa sinne pisaran sitruunaa tai appelsiinia antamaan vähän tuoksua, mutta en kyllä antaisi alkaa mehua lipittää vielä noin pienen.
Sokerillinen mehu on hampaille pahempaa, mutta sokerittomassa on vielä paljon enemmän pahoja myrkkyjä, joten sokerillinen on kyllä terveydellisesti parempaa. Kunhan ei makeaa mahan täydeltä.
Poreileva kivennäisvesi (se mahdollisimman vähäsuolainen) voisi olla kiva vaihtoehto välillä sille (sitruuna)vedelle.
Mehu ei ole hyvä janojuoma kenellekkään! Se happohyökkäys tulee yhtä lailla oli mehu makeutettu sitten sokerilla tai makeutusaineilla! Ne makeutusaineet vaan on myrkkyä muutenkin, sokeri sentään luonnontuote. Ja mehut on happamia, eli sikäli pahempia hampaille kuin esim. maito. Mutta vesi kaikista parasta!
meidän 2v tykkää niistä kovasti ja sanoo kivennäisvettä limppariksi :)
Esim. just funlight kuluttaa hampaista kiillettä. Mielummin sokerillinen sekamehu ja juomisen jälkeen xylitol-pastilli suuhun!
Onhan se oikeasti parempaa tosi kylmänä, mutta tottakai lapselle sekin merkitsee miten tarjotaan. Just nuo sporttpullot on kans meidän 1v ja 3v mieleen. Samoin kivat mukit pillin kanssa.
vesi kelpaa kyllä jos ei anneta vaihtoehtoja
Muistakaa että kaupan laimennettavissa mehuissa on aina paljon lisäaineita, olivat sitten sokerillisia tai sokerittomia!
Itsekin ajattelin tehdä pakastemarjoista omaa mehua, jota joskus herkuksi juodaan. Siis lapset juovat esim. kerran viikossa (4 v osaa jo toivoa sitä, kun kaveritkin juovat), itse en kyllä juo ollenkaan mehuja.
Nyt kaipaisinkin neuvoja, [b]miten teen pakastemarjoista mehua??[/b]
Perinteisessä vichyssä varmasti on, mutta monissa muissa ei oo.
Mutta eikös noihin makuvesiin ole saatu maku jotenkin keinotekoisesti, aromeja sun muita? Eikös ne sitten haittaa?
Mites olis vaikka omenatuoremehu laimennettuna?