Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksei posti/pakettialalle tehdä kaikkia koskevaa yleissitovaa tessiä?

Vierailija
19.10.2019 |

Kaikille taattaisiin sellainen palkkataso, että tulee toimeen, eikä mikään firma saisi etua siitä, että maksaa palkkaa riisikupin päivässä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sana yleissitovuus on kirosana EK:lle ja kaikille työnantajaliitoille. Etkö sitä tiennyt? Tärkeintä on halpuuttaa työvoimaa joka alalla niin paljon kuin pystyy. Älkää vinkuko sosialismista ja kommunismista, kun haluatte tätä menoa itse! Kapitalismi vie ja vikisee, Suomessa tosin huonosti ja monopolien turvin!!

Vierailija
2/4 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska työntekijöiden järjestäytymisaste on matala ja hajanainen. Kuka sellaisten etuja valvoo, jotka eivät kuulu vahvaan liittoon?

Sama ongelma on nollatuntisopimusväellä.

Kantsii ihan harkita järjestäytymistä ammattiliittoihin. Mieluimmin yhteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ammattiliitot valvovat jäsentensä etua.

Vierailija
4/4 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös tämä toimi kaupanalalla ihan hyvin? Palkka on sama riippumatta siitä, onko ässä vai koo, ja kauppojen pitää kilpailla muilla keinoin kuin palkkoja halpuuttamalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kaksi