Olenko ainoa joka toivoo että elintarvike ym pakkaukset olisivat pienempiä niin kuin ennen oli?
Ei ollut XL pakkauksia ja hyvänä esimerkkinä karkkeja myytiin 100-150 g pusseissa. Kaipaan niitä aikoja.
Kommentit (10)
Niitä pieniäkin pakkauksia on, niin nameissa, ruuissa kuin pesuaineissa+kosmetiikassa. Niitä vaan harvempi ostaa kun se isompi paketti on kilohinnaltaan usein halvempi.
Jep, yksinasuvana monen tuotteen iso koko ärsyttää! Tuoretuotteet saa aina pakastaa, esimerkiksi sämpylöitä on aina joku 5-6 kpl, ei niitä yksinäinen syö, vaan pitää laittaa pakastimeen. Eivät vain ole niin hyviä sulatuksen jälkeen. Toki paistopisteeltä saa haluamansa määrän. Myös margariinit ovat tosi isoissa pakkauksissa, samoin jauhot tms.
Äitini kertoi, että kun hän opiskeli Tampereella, oli patonkeja esimerkiksi puolikkaina myynnissä, samaten leipiä tyyliin 2-3 sämpylän paketeissa, ja monia muita tuotteita myös .
Tavallaan, mutta eihän kukaan pakota syömään isoa karkkipussia kerralla tai kahdellakaan.
Höh .Nehän ovatkin pienenpiä.Moni jäätelökin on pienempi ja niiden paketti, hinta vain on pysynyt samana.
2 aikuisten taloudessa kyllä huomaa tuon tuosta, että pakkauskoot on liian isoja.
Kyllä mun mielestä on karkkia pienissä pusseissa aika paljon, samoin sipsejä näkyy nykyään.
Itse en osta niitä kylläkään, voin ihan hyvin syödä loput myöhemmin jos joskus ostan.
Ja jauhelihapakettejakin on sattunut silmään jotain 250g paketteja nyt.
En toivo enkä haikaile. Tähän vaikuttaa myös se, että monesta pienestä pussista tulee enemmän muovijätettä kuin yhdestä isosta.
Jos tarvitsee vain pieniä nökösiä lihaa, kalaa tai kanaa, kannattaa kaupassa suunnata sille hyllylle missä myydään kaupan itse pakkaamia tuotteita. Leipäosastolla, paistopisteestä ainakin saa ostaa juuri niin monta tuotetta kuin tarvitsee. HeVi-osastollahan ongelmaa ei varsinaisesti ole kun miltei kaikkea on irtomyynnissä. Karkit+keksit+sipsit ovat jo pikavauhtia palaamassa entiseen, nyt on markkinoilla valtava määrä erilaisia maistelu/napostelupakkauksia jotka ovat kooltaan vain murto-osan noista jumbopakkauksista. Sama pätee kaupoissa lähes kaikissa tuotekategorioissa.
Ei sun ongelma AP ole pienten pakkausten puute. Se on se krooninen saituus mihin meidät kaikki aikanaan kasvatettiin. Vielä tänäkin päivänä näkee lehtien palstoilla säästövinkkinä kuinka kannattaa ennemmin ostaa kymmenen kiloa perunoita kerralla kun ne maksaa niin ostettuna 2 senttiä vähemmän kilolta kuin jos ostaisit kilon kerrallaan.
No, kuvitteellinen 100 g pussi maksaisi saman kuin 250 g pussi. Kumman ostaisin?