Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suurin este lisääntymiselle on ihmisten elämäntilanteet

Vierailija
30.09.2019 |

Lapset vaativat paljon aikaa ja vaivaa. Ne täytyy osata kasvattaa. Ne täytyy hoitaa, ruokkia, vaatettaa ja sehän maksaa. Myöhemmin menee harrastuksiin rahaa jne. Lapseen menee hulppeasti rahaa. Jos joutuu kituuttamaan jo muutenkin pienillä tuloilla niin miten lapsen syntymä pahentaisi taloudellista tilannetta entisestään.

Ei olisi pahitteeksi jos olisi joku tukiverkko, ystäviä jotka tarjoutuvat hoitamaan lasta (ja sellaisia on toooodella vähän) ja että vanhemmat asuisivat lähellä (No mitä teet kun asuvatkin 200 km päässä?).

Onko sopiva puoliso jonka kanssa tehdä lapsi/lapsia. Voiko luottaa puolisoon kun vauva syntyy, että pysyy rinnalla koska sitä tarvitsee etenkin silloin tukiverkkoa ei ole. Pahimmassa tapauksessa joutuu yksinhuoltajaksi parisuhteessa tai eron tultaessa muutenkin. Harva haluaa vain yksin hoitaa lasta.

Suomessa on paljon mielenterveysongelmaisia ihmisiä. Jos naisella on pahoja psyykkisiä ongelmia niin pitää olla lääkitys kuin terapiakäynnitkin kunnossa ennekuin voi edes harkita lapsen saantia. Ja tämäkin on yksilöllistä miten arjessa selviytyy. Monet mielenterveysongelmaiset eivät halua lasta sen takia kun ei pysty olemaan hyvä vanhempi tai ettei halua että lapsi perii mahdolliset huonot luonteenpiirteet ym.

Ihmisillä voi olla pelkoja siitä että lapsi on vammainen, neurologisesti poikkeava tai vakavasti sairas. Se voi olla niin paha pelko jonka takia ei uskalla edes yrittää.

Tai sitten lapset eivät vain kuulu omaan elämään, kun halutaan käyttää enemmän aikaa itseensä, ystäviin, harrastuksiin ja huvituksiin. Lapsen syntymä muuttaa elämää niin ratkaisevasti jolloin joutuu olemaan kotona enemmän ja se ei kaikille käy. Oma elämä on tärkeämpi jota saa elää itsenäisesti ja 'itsekkäästi' ilman velvoitteita ja se ettei tarvitse laittaa ketään etusijalle.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kaksi