Vanhemmat juo
Mun vanhemmat tuli viime yönä kotiin kavereiltaan juomasta. Mutsi vaan huusi alakerrassa eikä sen puheesta saanu oikeastaan mitään selvää.
Faija käyttäytyy paljon asiallisemmin kännissä kuin selvinpäin, mikä on vähän outoa.
Sit mä yritin omassa huoneessani nukkua kun kello oli jo puol yksi yöllä, mutta en pystyny nukahtaa kun mutsi kovaan ääneen kerjäs seksiä mun faijalta.
Ei ne sit mitään tehny koska mun faija oli sen verran järkevä. Se vaan käski mutsin nukkumaan.
Tota menoo on ny jatkunut varmaan jo neljä vuotta (?) ja en mä sitä piilottele mun kavereilta. Usein yritän saada mun kavereita yöks niinä iltoina kun ne yhet dokaa jossain, mut ei kukaan tietenkään haluu tulla meille. Yöksikin oon yrittänyt joillekin päästä ja eilen harkitsen nuortenturvatalolle lähtemistä, en pelkästään kännäämisen takia vaan faijan väkivaltaisuuden. Mun faija vois olla useamminkin humalassa koska sillon se on tosi rauhallinen ja ilone toisinkuin selvinpäin se on iha psyko.
En tiedä onko mun mutsilla jotain alkoholi ongelmia ja pitäiskö mun puhuu jollekin aikuiselle tästä? Mutsi juo usein viiniä ja mun pikku sisko kirjoitti johonkin eka luokan äitienpäivä korttiin "Äiti juo usein paljon viiniä koska se on sen lempijuoma :)" Mitäköhän ne opettajat ajatteli kun näki sen tekstin.
Oon kohta 16 niin pääsen pian pois tästä helvetistä ja hankin jostain avustusrahoilla pienen kämpän itelleni. En tiiä jaksanko kuitenkaan vuotta odottaa ja mun sisko joka on vasta 8 joutuis sit jäädä tänne yksin niiden kahen kaa. En yhtään tiiä mitä tehä. Käyn terapiassa masennuksen ja ahdistuksen takia joten voisinhan sille psykologille jtn sanoa.
Mut en tiiä onko tää oikeesti niin vakava asia? Juoks/joiko teiän vanhemmat? Onks tää normaalia vai ei? Ja onks mun mutsi joku alkava alkoholisti?
Kommentit (10)
Jospa tuntisin teidät, voisitte tulla siskosi kanssa meille silloin kun vanhempasi juovat. Tosin jos sitä tapahtuu joka viikonloppu, tilanteelle pitäisi tehdä muutakin. Se on kestämätön kasvuympäristö.
Puhu koulun terveydenhoitajalle tai kuraattorille. Tarvitsette ja ansaitsette apua. Parhaassa tapauksessa vanhempasi heräävät tekemään tilanteelle jotain. Pahimmassa tapauksessa eivät ja kasvunne turvaksi saatetaan tehdä erilaisia toimia.
Kukaan ei pysty auttamaan teitä, jos et kerro ongelmaanne.
Teillä on ja olisi ollut oikeus huolettomaan lapsuuteen - turvan tunteeseen, ehyisiin yöuniin, vanhempien läsnäoloon. Olen pahoillani siitä, ettei teille ole sitä tarjottu. Voimia ja rohkeutta toivon sinulle!
Kerro ihmeessä tilanteestasi psykologille. Vanhempiesi käytös ei ole normaalia. Mikään mikä teillä kotona on pielessä ei ole sinun eikä siskosi vika.
Kuulostaa tosi ikävältä. Ja kyllä, vanhempasi ovat alkoholisteja ja se on vakava asia. Suosittelen ehdottomasti sinua puhumaan asiasta jollekin luotettavalle aikuiselle.
Paras kertoa seuraavalla kerralla psykolle nuo jutut ja pyydä apua sitä kautta.
Koululta ei todellakaan saata saada apua, kun riippuu niin paljon ihmisten käytöksestä miten reagoivat.
Olet reipas kun kirjoitit jo tänne! Sait jo hyviä neuvoja, kannattaa rohkaistua tekemään jotain niin tilanne voi parantua. Tsemppiä sinulle!
Tee lastensuojeluilmoitus itsestäsi ja siskostasi. Siskosikin on vielä pieni ja täysin vanhempien varassa, perheesi tarvitsee tukitoimia ehdottomasti. Tuo väkivalta ei ole ollenkaan ok juttu.
Saat apua myös netistä, vaikka heti. Osoitteessa mll.fi löytyy Lasten ja nuorten chattipalvelu, toisessa päässä keskustelijana on luotettava ja koulutettu aikuinen.
Jos haluat keskustella puhelimessa tilanteesta, voit soittaa Lasten ja nuorten puhelimeen, numero on 116 111.
Molemmat palvelut ovat tänäänkin avoinna klo 20 asti ja ne tarjoaa Mannerheimin lastensuojeluliitto.
Silppu kirjoitti:
Uli uli uuuuuuliiiiiii
Sinullakin alkoholiongelma? Pistää vihaksi alkoholiriippuvaiset vanhemmat, jotka eivät näe, kuinka he pilaavat lastensa ja koko perheen elämän. Alkoholiongelmaiselle on tyypillistä, että ongelma kielletään eikä nähdä tilanteen seurauksia. Jos asiaa yrittää ratkoa, niin tulee juuri tuollaisia uli uli vastauksia, kun tilanteesta ei oteta eikä haluta ottaa minkäänlaista vastuuta.
Nyt heti huomenna koulussa menet puhumaan asiasta jollekin aikuiselle.
Oletko peruskoulussa? Siellä vaihtoehtoina ainakin terveydenhoitaja, kuraattori ja psykologi. Jos et saa ketään noista kiinni, kerrot jollekin opettajalle.
Voit myös tehdä lastensuojeluilmoituksen itsestäsi ja siskostasi vaikka heti tänään soittamalla hätänumeroon.
Tilanteenne ei todellakaan ole normaali eikä hyväksyttävä. Mitä nopeammin toimit, sitä nopeammin sinä ja perheenne saatte apua.