Tiedän, että tyrni maistuu pahalle mutta kuuluuko tyrnimehun maistua yrjölle vai onko mehu pilaantunutta? Lidlistä
Kommentit (26)
Se näyttääkin ihan vetiseltä oksennukselta, yök.
Kyllä se vähän sen makuista on. Kai lantraat vedellä? Muuten on melkoisen tymäkkää tavaraa.
Ei kuulu maistua oksennukselle. Mutta kyllä tosi happamalle. Kannattaa palauttaa mehu.
Meillä on tuossa lähellä tila, josta ostamme sitä ja, kun olin pari kertaa maistanut sitä jäin ihan koukkuun. Olen salaa varma, että siinä on joku koukuttava vaikutus :D
Muutaman kerran olen erehtynyt ostamaan kun on markkinoilla/messuilla ollut näitä "elät ikuisesti terveenä kunhan syöt kilon goji-mustikka-raparperirouhetta päivässä" -kojuja. Ihan siltä yrjöltä itseltään on tyrnimehu raakana niilläkin maistunut.
Mitä myrkkyä tyrnissä oikein on, sillä saan jo puolesta lasillisesta aivan jäätävät nivelkivut?
Tyrnimehu on aidosti useimpien mielestä pahaa. Jos ei se haise selvästi käyneeltä, niin ei siinä ole mitään vikaa. Kannattaa blandata vaikka appelsiinimehulla.
Vierailija kirjoitti:
Mitä myrkkyä tyrnissä oikein on, sillä saan jo puolesta lasillisesta aivan jäätävät nivelkivut?
Onkohan tuossa liikaa? Minä otan sellaisen apteekin mitan joka aamu, koska siinä on niin paljon vitamiineja ja en ole moisesta kärsinyt.
Vierailija kirjoitti:
Tyrnimehu on aidosti useimpien mielestä pahaa. Jos ei se haise selvästi käyneeltä, niin ei siinä ole mitään vikaa. Kannattaa blandata vaikka appelsiinimehulla.
Joo, esim. meidän perheessä kukaan muu ei tykkää siitä, kuin minä.
4
Sellaista se on. Ostan itse sitä jauheena. Laitan sitä smoothieen, ei maistu niin oksettavalta ja happamalta.
Siis avattu pullo menee pilalle aika nopeasti.
Tyrnimehu on tosi pahaa, mutta tyrnimarja sellaisenaan on ihan syötävä. Varsin hämmästyin kuin söin niitä tänä syksynä 'suoraan puskasta'.
Kiitos kaikille.
Juon sellaisenaan "raakana". Nenästä kiinni ja huikalla huviin. Veden kanssa lantrattuna vielä pahempaa.
Siis n. puoli desiä kerrallaan. Ihan terveysvaikutusten vuoksi.
ap
Olen syönyt marjoja ja juonut mehua ikäni. En ole koskaan maistanut hyvää kaupan mehua. Ne on aina plandattu tai käsitelty jotenkin. Ei sen yrjölle pitäisi maistua.
En ymmärrä miksi pitää syödä tai juoda pahoja ruokia? Kaikille löytyy korvaava hyvä vastine. Itse käytän tyrnijääpaloja muun tuoremehun seassa. Varsinkin joku ananas tyrnisekoitus on hyvä. Toinen liian makea yksinään ja toinen liian kirpeä ja vahva.
Kokeilepa ap sellaista smoothieta, johon laitat jogurttia, vähän jäisen banaanin, mangokuutioita ja puoli desiä (tai maun mukaan vähän vähemmän) tyrnimehua. Siinä menee ihan huomaamatta ja sopii se hapan tyrni tosihyvin makeaan banaaniin ja mangoon.
Pahhaa on. Kerran olen maistanut, ja toista kertaa en maista. Syön paljon kotimaisia marjoja, joten en varmasti siihen kuole, jos yhden jätän välistä. Ja jos kuolen, niin joudan kuollakin. Mieluummin hyvä ja lyhyt elämä kuin huono ja pitkä.
Mä ostin viime jouluna joulumarkkinoilta anopille tyrnimehua. Se oli jonkun pientuottajan tuote (kallis). Anoppi kyllä ihastui ja varsinkin kun oli lukenut sen terveysvaikutuksista. Itse en ole edes maistanut. Voi olla, että kaupan tuotteet ei ole ihan yhtä hyviä kuin ns. luomut. Anoppi ottaa vain lorauksen aamuisin, usein sekoittaa smoothieen. Se mun ostama on siis jo juotu, nyt ostaa itse itselleen.
Vierailija kirjoitti:
Kokeilepa ap sellaista smoothieta, johon laitat jogurttia, vähän jäisen banaanin, mangokuutioita ja puoli desiä (tai maun mukaan vähän vähemmän) tyrnimehua. Siinä menee ihan huomaamatta ja sopii se hapan tyrni tosihyvin makeaan banaaniin ja mangoon.
Kiitos! Kokeillaan. :)
ap
Tai sekoita appelsiinijogurttiin tai vaniljajog, sellainen koristeraita
yäkk