Voinko jättää mieheni videopuhelussa?
Olen seurustellut mieheni kanssa neljä vuotta. Kolme vuotta asuttiin yhdessä ja kuukausi sitten muutin 500km päähän töihin. Miehen on tarkoitus muuttaa perässä kunhan saa opiskelut valmiiksi eli viimeistään jouluna.
Tässä kuukauden aikana olen tullut siihen tulokseen, että olen onnellisempi yksin. Mieheni kanssa eläminen aiheutti minulle paljon stressiä ja täällä sitä minulla ei ole ollut. En rehellisesti sanottuna edes ikävöi miestäni. Olen päättänyt jättää hänet.
Ero pitäisi aina tehdä kasvotusten, mutta en mielelläni matkusta tuhatta kilometriä vuorokauden aikana jättääkseni miestä. Pelkään myös, etten pysty siihen ja jään loppuelämäksi huonoon parisuhteeseen. Voinko siis jättää hänet videopuhelussa vai joudunko mennä toiselle puolelle Suomea eron takia?
Kommentit (6)
No, on se nyt toki parempi kuin lopettaa 10v avoliitto tekstiviestillä.
t. tekstiviestillä jätetty
Tuossa tilanteessa... minun luvallani saat jättää videopuhelulla.
Konstit ja keinot ovat monet. Sivusta niitä on turha moralisoida.
Olen itse aikanaan viestillä jättänyt. Takana oli kaksi yritystä puhua asiasta kasvotusten, mutta eksä vain kiristi otettaan. Viimeisen kerran olin jo kaukana ja turvassa, ja sitten lähetin viestin.
Hyi kamala, olen tekstiviestijättäjä. Tulkaa ja paheksukaa.
Ei sillä ole väliä, miten se jättäminen tapahtuu.
Joku kunnon keskustelu sen jättämisen jälkeen yleensä silti käydään, ja jätetty joutuu anyway prosessoimaan asoita rauhassa ennen kuin voi keskustella asiasta joten turha edes yrittää keskustella heti.
Ja jätetyn tuska on yhtäläinen riippumatta siitä, jätetäänkö hänet kasvotusten vai puhelimessa.
Ei se kasvokkain jättäminen tee asiasta jätetyn kannalta yhtään helpompaa, ja tosiaan jos haluaa keskustella vielä asiat läpi, niin se on joka tapauksessa parempi tehdä vasta sitten kun pöly on vähän laskeutunut, eikä siinä erotilanteessa.
Parempaa keskustelutukea jätetty saa muutenkin ystäviltään ym.
Vierailija kirjoitti:
Konstit ja keinot ovat monet. Sivusta niitä on turha moralisoida.
Olen itse aikanaan viestillä jättänyt. Takana oli kaksi yritystä puhua asiasta kasvotusten, mutta eksä vain kiristi otettaan. Viimeisen kerran olin jo kaukana ja turvassa, ja sitten lähetin viestin.
Hyi kamala, olen tekstiviestijättäjä. Tulkaa ja paheksukaa.
Mieto paheksunta yhdessä syvän ymmärryksen kanssa. 😉
Jätä vain