Oletteko huomanneet, että
alempaa sosiaaliluokkaa edustavat ovat hedelmällisimpiä kuin akateemisesti koulutetut. Tämä pätee myös älykkyyteen - älykkäät ihmiset jäävät usein lapsettomiksi ja tavan tallaajat sikiävät urakalla. Mihinköhän pohjaa?
Onko maailmaloppu helpompi tyhmien kestää?
Kommentit (6)
Niillä alemmilla sosiaaliluokan edustajilla ei olisi varaa käydä lapsettomuushoidoissa, joten tasoitetaan vähän kuluja näin.
kyllähän nyt 15-19-vuotias teinityttö raskaaksi tulee, kun ei ymmärrä ehkäistä (pieni kärjistys, onneksi valtaosa ymmärtää)
Kyllä ne ammattikoulun kokkilinjankin käyneet ovat toooosi fiksuja ja älykkäitä:)
Olen tullut huomanneeksi että töiden uuras paiskiminen ja aivojen ylikuumentaminen nykyisen yliopiston vaatimalla opiskelutahdilla pilaa ruumiin energiatasapainon ja hedelmällisyys vähenee. Ihan varma sen sijaan en ole, että olisi nimenomaan tyhmyyttä kunnioittaa oman ruumiinsa vaatimuksia ja saada lapset ajallaan eli silloin, kun biologinen kello soittelee kiivasta kiimakilkutustaan.
Mietittiin, että josko alkais ryyppään ja rellestään, jättäis työt jne. Alkaiskohan sitten tulemaan tuloksia vauvapuolella? =)