Mummi kyselee lapselta itseltään, että lähteekö sinne ja tänne
Olenko kohtuuton kun minua ärsyttää?
Tänään siis kyseli syömään sukulaisille. Lapsi on serkullaan kylässä. Kun soitin lapselle että voitais lähteä, sain selville että mummi oli kysynyt jo häntäkin, erikseen. Miksi minulle viestin laittaminen ei riitä? Minähän sen päätän ja sovin lapsen kanssa, että lähdetäänkö tai lähteekö hän, kun lapsi on 10 eli joutuu kysymään menoistaan joka tapauksessa.
Kommentit (5)
No voi voi. Sekava on viestisi, mutta ehkä juuri siksi kysyi, jos tietää lapsen olevan eri paikassa kuin sinä. Ei varmaan mitään pahaa ajatellut tekevänsä vaan piti lasta ihmisenä, jolla on mielipide.
Hyvä, että lapsi oppii sietämään pettymyksi, turhaumia, eikä aina vaan saa ja pääse.
Vallankäyttöä. Nyt vaan reilusti etäisyyttä mummeliin vähäksi aikaa.
Nämä riippuu niin lapsesta, sinusta, mummosta, teidän väleistä ja kokonaistilanteesta onko ok ja sopivaa. Itse voisin ihan hyvin kysyä suoraan omalta kummitytöltä menoja, mutta joku raja siinäkin menisi, esim. yökylä, reissu tmv. aina vanhemmalta ensin. Se on vanhemmuuden kunnioittamista ja sillä selvä. Sen sijaan jos meidän lapsen mummo, joka ei ole päivääkään lasta hoitanut eikä erityisen läheinen hänelle ja on huonoissa väleissä meidän kanssa oman käytöksensä vuoksi, ei kyllä olisi "asemassa" ehdotella menoja suoraan lapselle, niin kauan kuin lapsi on alakouluikäinen.
Jos olet antanut mummon hoitaa lasta aikanaan, olette ok väleissä ja muita "ongelmia" ei ole, niin en näe mitään outoa sellaisessa toiminnassa että kysyy lapselta eikä sinulta.
Mutta ongelma lienee teillä se, että on ensin kysynyt sinulta ja sinä olet teidän molempien puolesta vastannut ei. Mummo on silti kysynyt vielä lapselta, ja tämä kyllä on huonoa käytöstä mummolta. Tietenkään lasta ei kysytä enää sellaiseen johon äiti on jo sanonut ei. Ei vaikka lapsi olisi 15-vuotias. Tämän asian itse ottaisin mummon kanssa puheeksi ihan kunnolla, sillä ei ole ok tehdä noin. Lapselta voi kysyä menoja suoraan (sillä ajatuksella että lapsi kysyy itse vanhemmalta), mutta jos vanhemman mielipide on jo selvä, niin tietenkään ei oleteta että lapsi sen jälkeen vielä voi päättää itse asiasta jos vain mummo kysyy.
Jatkuu. Tästä on siis aiheutunut joskus ongelmia, kun lapsi on toivonut pääsevänsä x menoon jota hänelle on ehdotettu, vaikka se ei ole meille alunperinkään sopinut. Jos mummi olisi suoraan kysynyt minulta niin mitään harmitusta ja turhaa toivoa ei olisi koskaan tullut, koska olisin pystynyt suoraan kieltäytymään. Ap