Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Puhetta murteista

Vierailija
21.08.2019 |

Miltä murrealueelta olet ja puhutko ko.murteella? Itse olen Kainuun murteen alueelta (savolaismurteiden osa) ja puhun enää heikosti murretta. Tuli mieleen äitini tarina, kun eräs mökin mummo oli mennyt aikoinaan kunnanlääkärille ja valitti, että emätti on kipeä. Lääkäri oli ihmeissään, että pitääkö alkaa alapäätä tutkimaan vai mitä. Asia selvisi, kun eukko avasi suunsa. Emätti on kainuuksi kurkku.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Länsimurtehia, Keski-Pohojammaa. Erilainen ko Etelä-Pohojammaan (leviämpi) ja Pohojois-Pohojammaan (laittavat jotai tyhymiä ylimääräsiä konsonantteja niikö pittää, hyvää, lissää).

Mihinkä se täälä lähtis, ko puhumma kuitenki kaikki justhin samalla lailla.

Vierailija
2/3 |
21.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen Hämeestä, vaikka sukujuuret on kyllä pitkin Suomea. Puheeni on jotain Hämeen murteen ja yleiskielen väliltä, nuotti ja sanojen taivutus ym. murteellista, mutta en käytä mitään erityisiä murresanoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

MInunki pappa puhu emättimestä, ja alkujhan son tarkottanukki mitä tahansa putkimaista elintä. On sittemmin muuttunu vain yhtä tiettyä putkea tarkottavaksi.

Kyllä mie murretta puhun joka päivä, mutta kirjottaminen murthella on hankalampaa.