Ihmiset papukaijana toistelevat tiettyjä käsityksiään, vaikka vähän ympärilleen katsomalla tajuaisi ettei niissä ole perää
Esim. "Nykyajan vanhemmat antavat lapsilleen noita yhdysnimiä, kuten Paavo-Irmeli ja luulevat olevansa hienoja ja erikoisia."
Tosin kuinka monta yhdysnimistä lasta oikeasti tiedät? Yhdysnimet olivat muodissa ehkä 70-luvulla...
"Nykyään on tuo vapaa kasvatus ja lasten annetaan tehdä mitä haluavat."
Vapaa kasvatuskin kuuluu jonnekin 70-luvulle. Kukaan ei nykyään sano kannattavansa vapaata kasvatusta. Kasvattamattomat lapset ovat ihan vain kasvattamattomia.
Kommentit (8)
Aloittaja on niin oikeassa, kuin vain olla voi!
Varsinkin erään puolueen jäsenet toistelevat järjettömiä, paikkansapitämättömiä hokemiaan ihmisryhmistä ja taloudesta.
Tunnen nimeltä ainakin yli 100 lasta ja tulee mieleen yksi, jolla on yhdysnimi...
Vierailija kirjoitti:
Olen kuullut myös valitettavan, kuinka "nykyään kun on pellot paketissa ja maajussit vaan kattoon syleksivät "
Ja siis peltojen paketointihan oli joku 60-70-lukujen juttu sekin
Olipa aloituksessa vähän asiaa. Ajattelin jo, että aloitus olisi ollut mielenkiintoisempi, mutta pyh.
Ja en muuten tunne yhtään lasta, jolla olisi yhdysnimi tai muuten hienosteleva nimi.
En tiedä onko tämä ihan samaa asiaa, mutta joillain on ihmeellinen yrittäjäviha. Kaikki yrittäjät ovat tosirikkaita riistäjiä, jotka eivät tee muuta kuin istuvat toimistossa jalat pöydällä ja toisten selkänahasta riistettyä fyrkkaa sen kuin virtaa. Ja samaan aikaan he saavat myös valtavia tukia valtiolta.
Ei sitten käy mielessäkään, että suurin osa yrittäjistä on pienyrittäjiä. Kotisiivooja, parturikampaaja, kahvilanpitäjä, kukkopillimyyjä - kaikki samoja vihattuja ökyjä.
Ja jos yrittäminen on niin helppoa ja hulppea rikastumislähde, niin miksi he eivät itse rupea yrittäjiksi heti???
Olen kuullut myös valitettavan, kuinka "nykyään kun on pellot paketissa ja maajussit vaan kattoon syleksivät "