Kävin eilen katsomassa Da Vinci-koodin. Ihan hyvä! Aika kekseliäs se Dan Brown.
Kommentit (6)
Ihan kun suoraa elokuvakässäriä olis lukenu.
Sinänsä mielenkiintoinen aihe kylläkin. Viimeksi aihetta käsiteltiin laajasti parikymmentä vuotta sitten kirjassa " Holy Blood, Holy Grail" (Pyhä Veri, Pyhä Graali). Sillä on aina kannattajansa ja vastustajansa.
on osannut suht. uskottavalla tavalla liittää erinäisiä luuloja, tietoa, mysteereitä yhteen ja saanut ne kuulostamaan siltä, että teoria vois pitää paikkansakkin.
Virheitä ja aukkojahan tuossa kaiketi on...
mutta se miten ne on yhdistetty toisiinsa aika huterin perustein ontuu.
---> painuu pehkuihin lukemaan Meteoriittiä....
Koska kirjassa ärsytti jatkuvasti Brownin kökkö tarinankuljetus, mutta yllättäen sitä ei elokuvassa huomannut (yksinkertaiset juonet sopii paremmin leffaan). Ne menneisyyden juonet oli elokuvassa myös taidokkaasti visualisoitu. Parhaiten leffasta nauttii, jos ei odota mitään älyttömiä siltä. Sillä sehän on ihan tavallinen toimintaleffa.
Mulle on tullut sellainen tunne, että ihmisten " pitää" haukkua tätä leffaa, koska siitä kirjasta oli niin hirveä kalabaliikki.
Olen lukenut kirjan ja oli siihen verrattuna pieni pettymys. Mutta vaikeahan se on sellainen kirja tehdä elokuvaksi.