Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

5-vuotias päiväleirille?

28.05.2006 |

Miten saisin 5-vuotiaan jäämään huomenna päiväleirille pikkusiskon kanssa?

Poika on tosi arka jäämään mihinkään,(enkä aijo häntä pakottaa jäämään),mutta luulen että jos hän jäisi, hänellä voisi olla tosi kiva päivä. Ja pikkusisko odottaa innolla leiriä, olisi sääli jättää häntä sinne yksin. (Tai olla viemättä kumpaakaan).

Poika ei jää mihinkään ilman äitiä tai isää, paitsi rymikseen, jossa on ollut jo kaksi vuotta. Pikkusisko on samassa ryhmiksessä ja on aivan eri luonteinen.

Alussa sinnekin pojan oli vaikea jäädä,mutta nykyään menee hyvin. Jumpassakin poika haluaa koko ajan nähdä vanhemman, muuten menee lähes shokkiin.

Jätänkö suosiolla kotiin?

Yhden vai molemmat?

Kiitos neuvoista etukäteen.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
28.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos poika ei halua tai uskalla jäädä päiväleirille niin eihän sille kyllä mitään voi. Meillä käydään 4-vuotiaan tytön kanssa keskusteluja vaikeista tilanteista ja huomaan, että ne kyllä auttavat. Kerron tytölle rehellisesti, mitä jännittävä tilanne pitää sisällään. Eli en kaunistele, mutta kerron myös niin että tietää, mitä menettää, jos sitten päättääkin jäädä kotiin. Rohkaisen häntä tutustumaan uusiin asioihin, jotka ehkä aluksi tuntuvat pelottavilta.



Jos poika ei silti halua leirille mennä, onko pikkusisko halukas menemään ilman isoveljeä?? Jos on, niin minä veisin kyllä toisen lapsen leirille. Eihän sisarusten tarvitse pitää samoista asioista ja jos taas leiriajatus on pienemmän mielestä mieluinen, olisi tosiaan harmi, jos sen joutuisi jättämään väliin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla