Mitä tarkoittaa, kun lääkäri on kirjoittanut maksa ei palpoudu?
Kommentit (16)
Ei tunne käsin/ sormin tunnustelemalla maksaa.
niin paljon rasvaa ettei tunne maksaa
Maksa ei tunnu tunnustelemalla. Mikä tarkoittaa siis normaalia. Ei kuulukaan tuntua.
Maksaa ei tunnustelemalla löydy. On normaalilöydös.
Osalla ihmisistä maksa jää kokonaan kylkiluiden suojiin. Suurimmalla osalla sen reunan tuntee juuri kylkiluiden alapuolella. Joissakin maksasairauksissa maksa suurenee ja se jatkuu pitkällekin alavatsalla.
Vierailija kirjoitti:
Maksa ei tunnu tunnustelemalla. Mikä tarkoittaa siis normaalia. Ei kuulukaan tuntua.
Kyllä kuuluu lääkärin tuntea sisäelimet palpoimalla. Jos niitä ei tunnu, on kehossa liikaa rasvaa.
Läskiä pitää olla jo todella paljon, jos sen takia maksa ei palpoidu. Mikään tavallinen 30 kilon ylipaino ei siihen riitä läheskään.
Se, että maksa ei palpoidu johtuu yleensä siitä, että ihmisellä on sen verran pitkä selkä, että maksa mahtuu kokonaan kylkiluiden taakse. Silloinkin maksan koko voidaan tarkastaa kuvantamatta perkutoimalla eli koputtelemalla.
Tyypillisin maksan palpointilöydös on, että "maksa palpoituu tavanomaisena" ja tuo "maksa ei palpoidu" on se toiseksi tavallisin. Ja tuossa "maksa palpoituu tavanomaisena" tunnetaan siis maksan alareuna ihan siinä alimpien kylkiluiden luona.
Todennäköisesti hyvä asia, ei ainakaan ole kyse rasvamaksasta.
Osaako kukaan sanoa, tuntuuko munuaiset tunnustelemalla?
Vierailija kirjoitti:
Osaako kukaan sanoa, tuntuuko munuaiset tunnustelemalla?
Taitava lääkäri saattaa osata tunnustella munuaisetkin. Mutta se, että maksa ei ole tunnusteltavissa (palpoitavissa) on normaali tilanne, eikä liity mitenkään ylipainoon. Maksa jää silloin kylkikaaren alle piiloon.
Kehossa niin paljon rasvaa ettei lekuri löydä tunnustelemalla. Laihduta hyvä ihminen.
Vierailija kirjoitti:
Osaako kukaan sanoa, tuntuuko munuaiset tunnustelemalla?
Ainoastaan toinen ja sekin harvoilla. Lähinnä pienikokoisilta hoikilta naisilta saattaa palpoitua. Miehillä ja pidemmillä naisilla jää yleensä oikeakin munuainen kokonaan kylkiluiden alle. Vasen on hieman oikeaa ylempänä ja se on käytännössä kaikilla kylkiluiden suojassa.
Vierailija kirjoitti:
Kehossa niin paljon rasvaa ettei lekuri löydä tunnustelemalla. Laihduta hyvä ihminen.
Ylipainoisella todennäköisemmin palpoituu maksa kuin hoikalla. Maksan suurentuminen viittaa rasvamaksaan.
Minulle oli kirjattu omakantaan että maksa ja perna ei palpoidu. Onko tuo pernan palpoumattomuus normaalia?
Ja ei pitäisi olla ylipainoa, pituutta, 168cm ja paino 56kg. Tai tietty jos oon semmonen laiha läski ni sitten varmaan... ;)
Lääkäri tunnusteli väärältä puolelta.
Ei ole tunnusteltavissa