Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Liian vanha äidiksi? Oletteko 40+ saaneet ilkeitä kommentteja?

21.07.2019 |

Olen 40 - v ensimmäisen lapsen odottaja. En ole sitä oikeaa ihmistä nuorena tavannut, enkä halunnut lasta kenen kanssa tahansa. Ja vasta nyt 4-kymppisenä saan perheen. Olen iloinen ja onnellinen, mutta ilkeämieliset huomauttelut iästäni välillä sattuu. Onko muilla kokemusta?

Kommentit (3)

1/3 |
01.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin reilusti yli 45 saadessani ainokaiseni. En muista mitään erityisiä negatiivisia kommentteja. Riippuu varmaan myös siitä, millaisissa piireissä pyörii. Varmaan tuntuisi ikävältä, mutta ne kommentit kyllä kertovat enemmän kommentoijan rajoittuneisuudesta kuin siitä, että minä olisin tehnyt jotain pöyristyttävän sopimatonta ;-)

2/3 |
03.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sain kolmannen lapseni 42 vuotiaana viime syksynä. Yllätyin kuinka positiivisesti kaikki asian suhtautuivat (läheiset, työnantaja, työkaverit) ja tosi tsemppaavaa oli terveyspuolellakin. Neuvolalääkäri vielä sanoi odotusaikana ettei nykypäivänä enää katsota automaattisesti edes riskiraskaudeksi. Ehkä enemmän itse asiaa pohdiskelin 😄

Eli älä välitä noista puheista ja toivottavasti saat myös tukevaa palautetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/3 |
04.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sain ainokaiseni 43-vuotiaana. En tuntenut olevan ollenkaan vanha äidiksi.

Ikä ei ole tullut puheeksi missään, kun sitä ole kyselty ja usein mua on luultu rutkasti nuoremmaksi, kuin olen. 30-kymppisten äitien vauvaryhmään sopeudun ilman, että kukaan luulee päivääkään vanhemmaksi.

Ainoa ilkeä kommentti, jonka muistan, oli tosiaan neuvolan tädin suusta tullut, kun hänestä olin vanha äidiksi, eikä hän millään uskonut, että nyt vatsassa kasvava lapsi ei ole IVF-hoitojen tulos.

Korkea ikä ei saisi olla syy kenellekään olla ilkeä/ arvosteleva.

Tähtitaivas☆